Angajatii Primariei Sfantu Gheorghe primesc restante de 2,4 miliarde lei
0Primaria Sfantu Gheorghe este obligata, prin decizia unei instante din Brasov, sa achite retroactiv salariatilor peste 2,4 miliarde de lei, pentru nerespectarea unei prevederi a contractului colectiv
Primaria Sfantu Gheorghe este obligata, prin decizia unei instante din Brasov, sa achite retroactiv salariatilor peste 2,4 miliarde de lei, pentru nerespectarea unei prevederi a contractului colectiv de munca, privind plata unei indemnizatii pentru hrana. In baza contractului colectiv de munca incheiat in anul 2002, salariatii Primariei aveau dreptul la o indemnizatie zilnica de hrana in valoare neta de 60.000 de lei pe zi. Prevederea nu a fost, insa, respectata de Primaria municipiului Sfantu Gheorghe, motiv pentru care sindicatul Nova Vita a dat in judecata institutia in martie 2003. Presedintele sindicatului Nova Vita a dat in judecata institutia, in martie 2003. Presedintele sindicatului Nova Vita, Ferencz Tibor, a declarat ca, in urma deciziei civile emise in septembrie de Curtea de Apel Brasov, Primaria municipiului Sfantu Gheorghe este obligata sa asigure reclamantilor o masa pe zi sau contravaloarea acesteia, pentru zilele lucratoare, sub forma unei indemnizatii de hrana in valoare neta de 60.000 de lei pe persoana, incepand cu 6 august 2003. Decizia se refera la 220 de salariati, a precizat Ferencz. La propunerea comisiei economice din cadrul Primariei Sfantu Gheorghe, in bugetul pe acest an au fost cuprinse sumele necesare pentru plata indemnizatiilor pentru perioada 6 octombrie - 31 mai a.c., motiv pentru care cheltuielile de personal au fost majorate in total cu 2,440 miliarde de lei, iar pentru asigurarea fondurilor necesare au fost diminuate cheltuielile de capital si cheltuielile de la "Servicii si dezvoltare publica".























































