Voluntari - Steaua 3-1: campioana a fost umilită în „Groapă“. Toate reacţiile după „bomba“ etapei. Ce scuze a găsit „Reghe“
0Fără jumătate din echipă, adică fotbaliştii împrumutaţi de la Steaua (Ştefănescu, Enceanu, Vâlceanu, Alcenat, Chitoşcă şi Tudorie), codaşa clasamentului a răpus o formaţie plină de vedetă, cu Tamaş şi Marica integralişti.
FC Voluntari a trecut de Steaua, în „Ştefan cel Mare“, scor 3-1 (Achim 38, Kone 89, 90+4 / Ad. Popa 49) la capătul unui meci în care campioana n-a jucat nimic.
Cu o etapă înainte de terminarea sezonului regulat, Steaua e pe 5 cu 43 de puncte, la şapte puncte de liderul Astra. Chiar dacă punctele se vor înjumătăţi în play-off, pentru Steaua rămâne ruşinea unei înfrângeri cu un adversar de mâna a doua.
De partea cealaltă, FC Voluntari are maximum de puncte în 2016, succesul din runda trecută, scor 2-1, la Timişoara, fiind urmat de cel din această seară. Astfel, trupa pregătiăt de Ionel Ganea a urcat pe locul 12 din 14 cu 21 de puncte.
Reghecampf a dat vina pe arbitraj
Laurenţiu Reghecamp (antrenor Steaua): „N-am jucat absolut nimic. Atitudinea n-a fost cea care trebuie, n-am luptat, am luat jocul foarte uşor. Nu ştiu de ce, pentru că i-am avertizat pe jucători. A fost şi un penalty, poate două. Dar nu mai contează. Vă garantez că jucătorii îşi vor schimba atitudinea, pentru că altfel vor sta mult prin tribună. Mă aşteptam ca ei să se apere şi să lovească pe contraatac. Am pierdut cu 3-1, cei mai mulţi jucători nu s-au ridicat la nivelul pe care-l aşteptăm. Jucătorii trebuie să înţeleagă că sunt la Steaua şi aici totul se ia în serios. A fost un accident acest meci, trebuie să ne câştigăm meciul în etapa următoare“.
Gabi Tamaş (fundaş Steaua): „Noi am ratat foarte mult, iar FC Voluntari a avut un corner şi ne-a dat gol. De acum, ne gândim la următorul meci şi la play-off“.
Ionel Ganea (antrenor FC Voluntari): „Pot să-l consider un meci normal, chiar dacă am jucat împotriva celei mai bune echipe din România. Felicit băieţii. Vor să facă performanţă, chiar dacă situaţia din clasament nu e cea mai bună. Multa lume ne-a crezut victime. N-aveam nimic de pierdut. Le-am spus că suntem într-o situaţie grea şi că nu ne permitem să pierdem puncte acasă. Ca antrenor, e cea mai importantă victorie din carieră. N-a fost o săptămână tensionată, chiar dacă eu am afirmat că orice jucător apt din punct de vedere medical poate juca. Noi trebuie să câştigăm cu sau fără jucătorii de la Steaua. Mi-am făcut tactica în funcţie de adversar“.