Vieru acuza INMS de monopol asupra diagnosticarii sportivilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, Nicolae Vieru, a declarat, ieri, dupa ce gimnastele Monica Rosu si Alexandra Eremia au primit interdictie de se antrena, ca nu este normal ca Institutul

Presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, Nicolae Vieru, a declarat, ieri, dupa ce gimnastele Monica Rosu si Alexandra Eremia au primit interdictie de se antrena, ca nu este normal ca Institutul National de Medicina Sportiva (INMS) sa detina monopolul asupra diagnosticarii sportivilor. Cele doua gimnaste au primit de la INMS interdictie de a se antrena, timp de doua luni, din cauza unor probleme medicale. "Cei de la INMS cred ca le stiu pe toate si degeaba am discutat cu ei, pentru ca nu am ajuns la nici un acord. Sportivele vor sa se antreneze, pentru ca spun ca se simt bine, dar nu au voie. Nu este normal ca INMS-ul sa detina monopolul in diagnosticarea sportivilor si ar trebui sa avem voie sa consultam si alti specialisti", a declarat Nicolae Vieru. Presedintele FRG a precizat ca cele doua sportive nu vor participa la concursul de Cupa Mondiala de la Gent, care se va desfasura saptamana viitoare. "Din moment ce au interdictie, ele nu se mai antreneaza si evident ca nu vor merge la Gent. Antrenorii nu le permit sa se pregateasca, desi am inteles ca ele vor sa se antreneze, chiar si pe propria semnatura. Este normal sa nu le lase, dupa scandalurile prin care au trecut Belu si Bitang", a adaugat oficialul FRG. Intrebat ce crede ca se va intampla cu cele doua sportive, Vieru a raspuns: "Nu au ce sa faca, vor sta doua luni, probabil se vor mai ingrasa, dar asta este situatia". Contactati telefonic, repezentantii INMS au refuzat sa ofere informatii despre starea de sanatate a celor doua gimnaste, motivand ca fisele medicale sunt confidentiale si nu pot fi facute publice decat cu acordul scris al sportivelor.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite