VIDEO Debut de senzaţie pentru Lacina Traore, fostul vârf de la CFR, în Anglia. A marcat după patru minute, cu călcâiul

0
Faza din care Lacina Traore reuşeşte să înscrie. FOTO: evertonfc.com

Lacina Traore, puştiul ivorian anonim adus de CFR Cluj din ţara natală şi vândut apoi la Kuban Krasnodar, pe bani frumoşi, îşi continuă ascensiunea. A ajuns între timp la noua forţă a Franţei, Monaco, echipă care l-a împrumutat la Everton, A debutat duminică în tricoul "albaştrilor", reuşind un gol superb, în optimile Cupei Angliei, contra celor de la Swansea.

Longilinul atacant ivorian (2.03 m) a deschis scorul în minutul 4, când a reluat cu călcâiul, din 6 metri, o pasă a lui Distin.

În faţa unei echipe galeze de cu multe rezerve, Traore s-a mai remarcat de câteva ori, deşi n-a mai găsit plasa până în minutul 61, când a fost schimbat.

Înlocuitorul său, Naismith, a punctat patru minute mai târziu, pentru 2-1, după ce oaspeţii egalaseră prin De Guzman (16).

Everton s-a impus cu 3-1, scorul final fiind stabilit de Baines (72), din penalty.

Reuşita lui Lacina Traore

Everton s-a calificat în sferturile Cupei Angliei, unde au mai ajuns Sunderland, Wigan,

Arsenal

, Manchester City şi Sheffield United. Ultima calificată se va decide luni, după meciul dintre Brighton&Hove şi Hull.

Lacina Traore (23 de ani) a fost transferat de CFR Cluj în februarie 2011 la Kuban Krasnodar, pentru aproape 6 milioane de

euro

, iar în vara lui 2012 a fost luat de Anji, pentru aproximativ 18 milioane de

euro

(suma neoficială, potrivit informaţiilor din presa rusă).

După destrămarea proiectului Anji, atacantul a semnat în luna ianuarie a acestui an cu Monaco, pentru patru ani şi jumătate.

Deşi a fost dorit de West Ham, francezii l-au împrumutat la Everton, până la finalul acestui sezon.

63 de partide şi 12 goluri a bifat Lacina Traore în tricoul lui CFR Cluj, între 2008 şi 2011