Victorie pentru Astra cu FC Botoşani şi giurgiuvenii urcă pe locul patru în Liga I

0
Kehinde Fatai FOTO Alexandru Hojda/Mediafax

Astra Giurgiu a încheiat cu o victorie meciul din etapa a XX-a, disputat sâmbătă, pe teren propriu, împotriva celor de la FC Botoşani (2-0).

Valerică Găman a deschis scorul (12') după un corner executat de Constantin Budescu, iar Kehinde Fatai a definitivat scorul nouă minute mai târziu. Oaspeţii au rămas în inferioritate numerică încă din prima reprize, după eliminarea lui Florin Acsinte din pricina unei lovituri cu cotul la Gabriel Enache (24').

Astra Giurgiu ocupă locul patru în Liga I, cu nouă victorii, opt remize şi trei înfrângeri. De cealaltă parte, FC Botoşani se află pe a şaptea poziţie, cu opt meciuri câştigate, patru egaluri şi opt partide pierdute.

Oţelul Galaţi a ratat şansa de a se îndepărta din zona retrogradării, după un egal cu FC Braşov