Vali Porcișteanu și Dan Dobre s-au impus în Raliul Aradului

0

Echipajul Valentin Porcişteanu / Dan Dobre s-a impus în Raliul Aradului, urmat de Bogdan Marişca / Sebastian Itu şi Constantin Aur / Borbely Karoly, toate trei echipajele concurând pe Mitsubishi Evo IX. Prin această victorie de etapă, echipajul V. Porcişteanu / Dan Dobre a trecut pe primul loc al clasamentului provizoriu, luând o serioasă opţiune în ceea ce priveşte câştigarea ediţiei din acest an a Campionatului Naţional de Rali

Din cauza dificultăţii traseului, pe parcursul celor 11 probe speciale care s-au disputat în cea de a doua zi a competiţiei, au fost înregistrate și numeroase abandonuri, între acestea numărându-se şi unul dintre echipajele cotate între favoriţi, Marco Tempestini / Dorin Pulpea, pe Peugeot 207 S2000.
Competiţia a prilejuit şi o interesantă confruntare, în plan sportiv bineînţeles, între doi tineri politicieni: preşedintele PSD, Victor Ponta şi Borbely Karoly (UDMR), secretar de stat în Ministerul Economiei, amândoi membri ai aceiaşi echipe, Jack Daniel's Rally Team. La finalul competiţiei, Borbely Karoly, care a concurat în calitate de copilot a lui Titi Aur, s-a clasat pe locul al treilea, atât în clasamentul general, cât şi în cel al Clasei 3. În schimb, echipajul Edwin Keleti / Victor Ponta, pe Mitsubishi Lancer Evo X, nu a reuşit să puncteze decât în clasamentul Csei 19, unde s-a clasat pe locul al patrulea, obţinând 12 puncte.

În ceea ce priveşte Campionatul Naţional de Raliuri al Ungariei, după ce echipajele aflate înaintea concursului de la Arad pe primele trei locuri ale clasamentului provizoriu, au fost nevoite să abandoneze pe parcursul probelor speciale de sâmbătă, pe primul loc s-a clasat echipajul Toth Janos / Tagai Robert, pe Peugeot 207 S2000. Pe locurile următoare s-au clasat Hadik Andras / Juhasz Istvan, pe Subaru Impreza N12 şi Spitzmuller Csaba / Szoke Tamas, pe Mitsubishi Lancer Evo X R4.