Utrecht, în turul 4 al Cupei Olandei

0

Echipa lui Mihaiţă Neşu a trecut la penalty-uri de echipa De Graafschap.

FC Utrecht, adversara Stelei în Europa League, la care joacă fotbalistul român Mihai Neşu, s-a calificat miercuri în turul 4 al Cupei Olandei, graţie victoriei de pe terenul lui De Graafschap, 4-3 în urma executării loviturilor de departajare, după ce la sfârşitul prelungirilor scorul a fost 1-1.

Utrecht a deschis scorul prin Jacob Mulenga (69), De Graafschap egalând în minutul 87, după reuşita lui Overgoor.

Antrenorul lui Utrecht, Ton Chatinier, a folosit următorii jucători: Vorm - Cornelisse, Schut, Wuytens, Neşu - Duplan (Danso, 66), Silberbauer, Asare (Maguire, 62), Lensky (Nijholt, 79) - Mulenga, van Wolfswinkel.

Deşi a avut avantajul terenului propriu, Feyenoord Rotterdam, finalista ultimei ediţii, a fost eliminată de Roda Kerkrade, oaspeţii impunându-se cu 4-3 la capătul executării loviturilor de departajare, după ce la sfârşitul a 120 de minute de joc tabela arăta 1-1.