Universitatea Craiova, meci egal cu FC Botoșani în Superligă

0

Universitatea Craiova a smuls egalul în deplasare cu FC Botoşani, 2-2 (0-2), duminică seara, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii de fotbal.

FC Botoşani are o singură înfrângere în ultimele şase etape. FOTO Sport Pictures (Arhivă)

Penultima clasată a condus cu 2-0 la pauză, dar echipa antrenată de bulgarul Ivailo Petev a revenit în repriza secundă şi a obţinut un punct in extremis, scrie Agerpres.

Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de argentinianul Juan Cruz Kaprof (17, 41), după greşeli în lanţ în apărarea craioveană. Sud-americanul a deschis scorul, marcând primul său gol în Superligă, în urma unei neînţelegeri între portarul David Lazar şi fundaşul Gjoko Zajkov. Al doilea gol a fost înscris după o neînţelegere în trei, portarul David Lazar şi fundaşii Mihai Căpăţînă şi Gjoko Zajkov.

Universitatea a redus din diferenţă prin Alexandru Mitriţă (53), cu un şut din marginea careului, iar bosniacul Elvir Koljic (90+5) a reuşit golul egalării, din centrarea lui Căpăţînă.

FC Botoşani are o singură înfrângere în ultimele şase etape, trei victorii şi două egaluri.

Universitatea are o singură victorie în ultimele opt etape, patru egaluri şi trei eşecuri.

În tur, Universitatea s-a impus cu 5-1.

AFC Botoşani - Universitatea Craiova 2-2 (2-0), Stadion Municipal - Botoşani

Au marcat: Juan Cruz Kaprof (17, 41), respectiv Alexandru Mitriţă (53), Elvir Koljic (90+5).

Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi), Mihăiţă Necula (Bucureşti); al patrulea oficial: Marius Omuţ (Satu Mare)

Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)

Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) - CCA, Bogdan Buhuş (Bârlad) - LPF