U Craiova se împiedică pe teren propriu, cu Poli Iaşi, ratează şansa de a deveni liderul Ligii 1

0

Formaţia Universitatea Craiova a remizat, vineri seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Politehnica Iaşi, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Fortes ’82 pentru gazde şi Cristea ’69 pentru oaspeţi.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa, Kelic, Vătăjelu (Ivanov ’80) - A. Ioniţă (Koljic ’57), Mateiu, Bancu - A. Ivan (Bărbuţ ’82), Fortes, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă (foto)

Poli Iaşi: Târnovanu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, A. Radu - Mihalache, Loshaj – Platini (Cabral ’79), Passaglia, Horşia (Popadiuc ’61) - A. Cristea (Bălan ’72). Antrenor: Mihai Teja.

Tot astăzi şi tot în etapa a 12-a, FC Botoşani a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Sepsi Sfântu Gheorghe. Oaspeţii au deschis scorul prin Vaşvari, în minutul 54, dintr-un penalti acordat pentru un henţ în careu, iar Botoşani a egalat prin Mihai Roman, în minutul 84.

În urma acestor rezultate, cu 23 de puncte, Universitatea rămâne pe locul secund în clasament, la un punct în spatele liderului, CFR Cluj. Pe locul 3 este Viitorul Constanţa cu 21 de puncte.