Turul Casei Poporului pe bicicletă. Bucureştenii s-au înghesuit la BikeFest
0
A şasea ediţie a BikeFest, festivalul dedicat bicicliştilor urbani, a avut loc în perioada 3-4 septembrie 2016, în Parcul Izvor din Bucureşti. Festivalul a cuprins şi o competiţie Urban Race care a pus la dispoziţia participanţilor un traseu mai lung, parcurs prin interiorul şi prin exteriorul Palatului Parlamentului, cât şi pe principalele bulevarde ale oraşului.
Organizatorul evenimentului este asociaţia Green Revolution. Potrivit acesteia, acţiunea are scopul de a promova mişcarea în aer liber şi protejarea mediului înconjurător. Această iniţiativă este sprijinită si de Carmen Ileana Moldovan, preşedintele Comisiei pentru mediu şi echilibru ecologic din Camera Deputaţilor. Aceasta a declarat că mai multe biciclete înseamnă mai puţine maşini iar Bucureştiul are nevoie acum, mai mult ca niciodată, de un public conştient de problemele care pot apărea dacă nu avem grijă de mediul înconjurător. Specialiştii estimează că utilizarea bicicletelor poate rezolva o parte din problemele care sunt generate de aglomerările urbane.
Decongestionarea traficului ar fi cel puţin una dintre ele, mai ales dacă se ţine cont de faptul că un loc de parcare destinat unui automobil poate găzdui pâna la 20 de biciclete. Însă beneficiile utilizării acestui mijloc de transport nu sunt numai legate de managementul eficient al spaţiului, ci şi de economisirea resurselor pe care le avem la dispoziţie. Practic, o bicicletă consumă doar 5% din materialele necesare pentru construirea unui automobil.