Steaua - U Cluj, scor 3-0. Roş-albaştrii câştigă Cupa României şi realizează o „triplă” istorică

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Steaua şi Universitatea Cluj au tras cortina peste sezonul 2014-2015, disputându-şi duminică seară finala Cupei României, adjudecata de campioni cu 3-0. În urma victoriei, Gâlcă şi jucătorii său ajung la trei trofee câştigate în acest an competiţional.

Steaua Bucureşti a reuşit duminică seară o victorie uşoară în faţa celor de la Universitatea Cluj, într-un meci în care suporterii ardelenilor au arătat că îşi doresc obţinerea trofeului, mai mult decât echipa din Cluj. Jucătorii Universităţii Cluj au fost periculoşi în puţine rânduri, în timp ce steliştii au profitat mai bine de şansele lor şi au înscris de trei ori. 

În urma celor două goluri marcate în minutele '9  şi '53, Adi Popa a fost desemnat omul partidei. Pe lângă cele două goluri, Popa a fost şi cel care a pasat la golul lui Rusescu de la începutul reprizei secunde. 

Căpitanii echipei Steaua, Cristian Tănase şi Alexandru Chipciu, au fost cei care au primit trofeul Cupei României-Timişioreana de la preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, oficial fluierat de fanii prezenţi la meci. 

Gigi Becali s-a declarat mulţumit de performanţa Stelei şi a comentat plearea lui Gâlcă de echipa campioană.

„Nu-mi pare rău de Gâlcă, de ce să-mi pară rău? La fotbal nu este cu părutul rău. E vorba de contract. Când expiră contractul, salutare. Îi dau cât scrie şi „La revedere”. Eu sunt corect, dau banii. Îi fac o mulţumire publică lui Costel, pentru cele trei trofee. Ce vreau eu să fac la Steaua trebuie altceva, trebuie disciplină de fier, asta va face Mirel Rădoi. Cu Gâlcă zic că ne-am ajutat reciproc. Dacă nu aveam încredere în Mirel Rădoi, nu-l luam", a declarat patronul roş-albaştrilor..

De asemenea, Becali a adăugat că: "Pentru mine e o mare bucurie, să stai tu în puşcărie şi să iei campionatul în 2013 şi în 2014, apoi să ţi-l ia şi pe MM Stoica şi apoi să iei toate trei trofeele. Eu zic că asta nu e decât mâna lui Dumnezeu, ca să poţi să-i baţi pe toţi”, a adăugat oficialul stelist.

„Cred că era foarte important să câştigăm al treilea trofeu, fiindcă am intrat în istoria clubului. A depins mult de jucători, fiindcă şi-au dorit foarte mult. Când au intrat, au avut o atitudine extraordinară, apoi s-au relaxat şi păreau că vor să se termine meciul mai repede. În repriza a doua şi-au revenit şi au mai marcat de două ori. Mă bucur că am atins obiectivele şi că am reuşit să aducem suporteri alături de noi. Cred că Steaua are nevoie de ei, fiindcă e mult mai uşor şi s-a văzut şi astăzi.", a declarat Gâlcă după încheierea partidei.  

Adrian Falub: Steaua a meritat să câştige

Antrenorul Universităţii Cluj, Adrian Falub, a declarat, duminică seară, după partida cu roş-albaştrii, că Steaua a meritat să câştige Cupa României. 

„Prima repriză a fost una echilibrată, însă a doua a fost la discreţia adversarilor (...) Ţinând cont de situaţia în care se află clubul, îi felicit pe jucători pentru efortul depus. Sper că acesta club să nu dispară, pentru că suntem într-o situaţie dificilă, în insolvenţă, cu jucători neplătiţi şi fără finanţator. Sper să nu ajungem la faliment” a afirmat Falub care a felicitat suporterii echipei sale pentru susţinerea de duminică seară.

LIVETEXT

Fluier final! Steaua castiga tot ce se putea castiga in acest sezon: campionat, cupa, cupa ligii

Steaua face eventul dupa 18 ani si aduce in vitrina a 22-a Cupa a Romaniei. Ultimul event a fost in 1998, cand Steaua a invins cu 4-2 pe FC National. U Cluj merge in liga secunda unde se va reorganiza, sub patronatul unui nou investitor. cel mai probabil presedintele clubului va fi Ioan Ovidiu Sabau,

3-0 pentru Steaua. Adi Popa face dubla, in minutul 52, cu un sut in diagonala, pe jos, mingea lovind bara inainte de a intra in poarta.

2-0 pentru Steaua. Rusescu marcheaza in minutul 47 cu un sut din mijlocul careului, fructificand centrarea lui Adi Popa. 

1-0 pentru Steaua. Adi Popa deschide scorul in minutul 9 cu un sut pe jos dupa o centrare a lui Stanciu

Clujenii cer penalty la un duel Mengolo - Varela, dar nici vorbă de aşa ceva. Steaua domină teritorial, dar fără ocazii

Pauza!

Finala Cupei României-Timişoreana a fost întreruptă încă din minutul 1, pentru aproximativ trei minute, după ce fanii Universităţii Cluj au aruncat cu torţe şi fuminege în terenul Stelei.

Imediat după ce arbitrul Alexandru Tudor a fluierat începutul partidei, fanii au aruncat cu torţe înspre poarta apărată de stelistul Florin Niţă.

Arbitrul Alexandru Tudor a decis întreruperea partidei, pentru ca jandarmii şi oamenii de ordine să poate degaja terenul.

După circa trei minute de întrerupere, Tudor a decis reluarea jocului.

FOTO Mediafax 

Fumigene sunt aprinse in Finalei Cupei României dintre Steaua si U Cluj FOTO Mediafax

Cele două formaţii traversează perioade complet diferite. Steua a ieşit pentru a treia oară consecutiv campioana ţării şi, în plus, şi-a adjudecat şi Cupa Ligii, iar diseară are şansa de a face o triplă istorică. Universtatea Cluj a retrogradat în acest sezon şi este la un pas de faliment. patronul echipei Florian Walter a fugit din ţară, fiind dat în urmărire internaţională, iar "şepcile roşii" nu ştiu dacă se vor mai putea înscrie nici măcar în liga secundă.

Steaua a câştigat de 21 de ori Cupa României, un record pentru fotbalul nostru, dar ultima dată a făcut-o în 2011. Universitatea Cluj a câştigat o singură dată trofeul, în 1965.

Cupele care vor fi oferite la sfarsitul meciului Steaua - Universitatea Cluj FOTO Mediafax 

Cupele care vor fi oferite la sfarsitul meciului Steaua - Universitatea Cluj FOTO Mediafax

Acesta va fi ultimul meci la Steaua pentru Costel Gâlcă, în locul său urmând a fi instalat Mirel Rădoi.

Meciul legendelor s-a terminat 3-0 pentru foştii jucători care au trecut de echipa suporterilor.

45.000 de suporteri sunt in tribunele stadionului.

Echipele de start:

"U" Cluj: Veselovsky - Skvorc, C. Munteanu, Neag, Ciupe (cpt), Jovanovici, Ceppelini, Lungu, L. Kovacs - Mengolo, Morar
Rezerve: Dolha - Lemnaru, Cristocea, Viveiros, Calcan, Martins, Bambara

Steaua: Niţă - Papp, Luchin, Varela, Guilherme - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu (cpt) - Rusescu

Rezerve: Cojocaru - Rîpă, Iancu, Toşca, Latovlevici, Ţucudean, Tamaş

Arbitrul meciului este Alexandru Tudor, care azi noapte a dormit la manastire, ca sa fie linistit.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite