Steaua Bucureşti a învins FC Botoşani, scor 2-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii

0
Steaua
Steaua

Echipa Steaua Bucureşti, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Adeplast, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia FC Botoşani, în sferturile de finală ale competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Tudorie '45+2 şi Ov. Popescu '49.

0-1: Jakolis a centrat din partea dreaptă şi Tudorie a înscris cu o lovitură de cap din plonjon la colţul scurt de la 3 metri.

0-2: Jakolis a centrat din nou de pe partea dreaptă şi Ovidiu Popescu a înscris cu latul de la 10 metri.

În minutul 78, căpitanul steliştilor Vlad Achim a primit al doilea cartonaş galben pentru o lovitură cu cotul în faţă asupra lui Astafei şi a fost eliminat de arbitrul Adrian Cojocaru.

FC Botoşani: Albuţ - Burcă, Plămadă (Herghelegiu '60), Ichim, Muşat (Popovici '72) - Vaşvari, Bordeianu - Golofca (I. Fulop '72), Barbosa, M. Roman - Astafei. Antrenor: Leo Grozavu.

Steaua Bucureşti: Stăncioiu - Aganovic, Moke, Mitrea, D. Popescu (Toşca '46) - Achim, Muniru - Jakolis (Simion '73), Man (Tamaş '54), Ov. Popescu - Tudorie. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: M. Roman '11, Vaşvari '84 / Jakolis ' 3, Achim '8, '78, Muniru '47, Mitrea '51.

Cartonaş roşu: Achim '78.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) - Stelian Slabu, Daniel Hulubei (asistenţi) - Eduard Ioniţă (rezervă).

Observatori: Iosif Sârbu, Ioan Valer Şulea.

În semifinalele Cupei Ligii Adeplast, Steaua Bucureşti, câştigătoarea ambelor ediţii ale competiţiei, va întâlni învingătoarea partidei dintre echipele Astra Giurgiu şi Dinamo Bucureşti, meci care se va disputa la o dată ce va fi anunţată ulterior.

În cealaltă semifinală se vor întâlni formaţiile ASA Târgu Mureş şi ACS Poli Timişoara. Partidele din semifinalele Cupei Ligii Adeplast se vor disputa la 21 şi 22 decembrie (turul) şi 1 şi 2 martie 2017 (returul).