Steaua a fost eliminata din Cupa României! (galerie foto) | adevarul.ro

Steaua a fost eliminata din Cupa României! (galerie foto)

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Steaua a fost eliminată în 16-imile Cupei României Timişoreana, după ce a pierdut, marţi, la Urziceni, cu scorul de 0-2 (0-0), în faţa echipei de ligă secundă Sportul Studenţesc. Au înscris Curelea '67 şi Varga '87.

Antrenorul stelist Marius Lăcătuş nu i-a folosit în meciul din 16-imile competiţiei pe jucătorii Robinson Zapata, George Ogăraru, Dorin Goian, Petre Marin, Florin Lovin, Janos Szekely, Antonio Semedo, toţi menajaţi.

Au lipsit de semenea Dayro Moreno, Juan Carlos Toja, aflaţi la naţionala Columbiei, Ifeanyi Emeghara, accidentat, Ovidiu Petre, Mirel Rădoi, Bănel Nicoliţă, aflaţi în recuperare.

Sorin Ghionea a intrat după pauză, greşind la ambele goluri ale "studenţilor".

Steaua joacă vineri, la Galaţi, în etapa a XI-a a Ligii I, iar marţi, pe teren propriu, cu Olympique Lyon, în etapa a treia a grupei F a Ligii Campionilor.

Au jucat în schimb fotbalişti care de obicei au statutul de rezervă (Cosmin Vâtcă, Eugen Baciu, Ionuţ Rada, Mihăiţă Pleşan, Tiago Gomes), alţii care nu au mai prins lotul în ultima vreme (Adrian Neaga, Răzvan Ochiroşii) şi jucători de la Steaua II (Lucian Filip).

Singurul jucător care a evoluat titular şi în partidele anterioare a fost atacantul Bogdan Stancu.În meciul de la Urziceni, atacantul bolivian Ricardo Pedriel a debutat pentru "roş-albaştri", după ce a primit, vineri noapte, cartea verde, la o lună şi jumătate de la momentul transferului.

La debut s-au aflat şi fundaşul stânga Lucian Filip, de la Steaua II, precum şi mijlocaşul Andrei Ionescu. Fundaşul polonez Pawel Golanski a revenit şi el în teren după o perioadă de indisponibilitate, acuzând însă din nou probleme medicale, motiv pentru care la pauză a fost înlocuit.

Căpitanul FC Steaua în acest meci a fost Adrian Neaga, care a jucat în ultima perioadă la Steaua II. Căpitanul obişnuit al Stelei, Mirel Rădoi, a urmărit partida din tribună, la fel ca mijlocaşul Florin Lovin.

Suporterii Stelei au protestat faţă de modul în care finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a decis să trateze Cupa României, spunând că nu este interesat de această competiţie.

Fanii nu şi-au încurajat favoriţii în primele 15 minute şi au afişat bannere cu mesajele: "Vrem Cupa", "Cupa - o chestiune de onoare", şi "Zece ani de aşteptare...a trecut mult timp, nu vi se pare?".

Gigi Becali nu a fost prezent la meci.

Steaua nu a mai câştigat CupaRomâniei din 1999.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite