„Sperietoarea“ Simonei Halep, Mirjana Lucic Baroni, a fost eliminată de la US Open de favorita nr. 13 a turneului

0
FOTO Getty Images

Jucătoarea croată Mirjana Lucic Baroni, care a învins-o în turul 3 de la US Open pe Simona Halep, a fost înfrântă în optimi de italianca Sara Errani, scor 3-6, 6-2, 0-6, părăsind şi ea competiţia.

Dacă în turul 3 a făcut un meci mare împotriva Simonei Halep, în optimi Mirjana Lucic Baroni n-a mai avut forţa necesară pentru a se ridica la nivelul Sarei Errani din Italia. Croata a încercat să-i ţină piept lui Errani şi chiar a reuşit să-i ia un set, dar în decisiv italianca a apăsat pedala de acceleraţie şi a încheiat partida cu un set alb.

S-a terminat 6-3, 2-6, 6-0 pentru Errani, la capătul unei partide care a durat o oră şi 48 de minute. În turul următor, italianca (favorita cu numărul 13 a turneului US Open) se va duela cu învingătoarea dintre Caroline Wozniacki şi Maria Sharapova.