Simona Halep la Wuhan: Konta, mai tare decât Bruce Willis în „Die Hard“. Britanica a terminat-o psihic pe Simona

0

Simona Halep a părăsit turneul de la Wuhan în optimi, după o înfrângere de necrezut. A doua jucătoare a lumii a avut 5-1 în setul decisiv.

După cea mai urâtă înfrângere a sezonului, în sferturi, la Guangzhou, Simona Halep (2 WTA) a bifat cel mai dramatic eşec din 2015.

Principala favorită a turneului de la Wuhan avea drum deschis spre al patrulea trofeu din acest an, după cum „Adevărul“ a explicat aici, însă a reuşit să dea cu piciorul la un meci ce părea câştigat.

Ce-i drept, a fost învinsă de o adversară, Johanna Konta (Marea Britanie, 66 WTA), care a făcut un meci formidabil şi a chinuit-o pe Simona, aproape în fiecare game.

Primele două seturi au fost pe muchie de cuţit. Konta a izbutit un break în setul de deschidere pe care l-a apărat până la final.

În al doilea set, Halep a realizat break-ul, s-a distanţat la 4-1, însă Konta a demonstrat că n-are de gând să cedeze uşor, atunci când şi-a luat break-ul înapoi şi a făcut 4-3. Spre norocul Simonei, în game-ul imediat următor, ea s-a impus pe serviciul adversarei şi apoi a tranşat setul.

În decisiv, Halep a preluat controlul meciului şi s-a dus la 5-1. De aici însă, Konta a început un come-back fabulos, a câştigat şase game-uri la rând (de trei ori pe serviciul Simonei!) şi triumfat cu 6-3, 3-6, 7-5, după două ore şi 19 minute.

A fost cea mai mare victorie din cariera jucătoarei care s-a născut la Sydney din părinţi maghiari şi care, începând din 2012, a obţinut cetăţenie britanică. Pentru Konta urmează un deul în sferturi cu Venus Williams (SUA, 24 WTA).

Pentru Halep, care s-a ales cu 26.000 de dolari şi 106 puncte WTA, urmează turneul de la Beijing (5-11 octombrie), cu premii totale de peste şase milioane de dolari.

CITEŞTE ŞI:

*CTP ne dă un verdict alarmant în privinţa lui Halep: cum a trăit eşecul dramatic cu Konta şi ce a auzit despre Simona

*„Trambulina“ Halep: cum a devenit Simona cea mai bună „prietenă“ a unor jucătoare care nu sunt nici în Top 50

*Halep are motive de bucurie şi după eşec: de ce va încheia anul 2015 pe un loc formidabil în clasamentul mondial

*Simona Halep la Wuhan: derută totală pentru Simona după un eşec dramatic. A vorbit despre ce i s-a întâmplat cu Konta

*Simona Halep la Wuhan: Konta a dezvăluit ce simte după ce a revenit de la 1-5 ca să câştige un meci ce părea pierdut

-----------------------

SETUL III

*7-5 Konta: BREAK, GAME, SET, MECI! Britanica a condus cu 40-30 şi a valorificat prima minge de meci.

*Halep s-a prăbuşit în scaunul ei de pe margine. Pare epuizată şi furioasă.

*6-5 Konta: Britanica a luat al cincilea game la rând, adjudecându-şi serviciul la deuce#1.

*5-5: REBREAK! Konta a condus cu 30-0 şi 40-15 şi a luat game-ul la 30.

*5-4 Halep: Simona a egalat de la 0-30, însă a pierdut două puncte la rând şi game-ul.

*5-3 Halep: REBREAK! Simona a comis o greşeală dublă la 30-40 şi şi-a pierdut serviciul.

*5-2 Halep: Konta şi-a făcut serviciul la 15.

*5-1 Halep: Simona a salvat mingi de break la 30-40, deuce#1 şi deuce#2 şi şi-a făcut serviciul la deuce#3.

*4-1 Halep: BREAK! Simona, impulsionată şi de game-ul precedent, a realizat un nou break, de această dată la zero.

*3-1 Halep: Game nebun! La 40-30, Simona a ratat un voleu uşor. La deuce#1, Konta a irosit o minge de break. La deuce#2, după un schimb prelungit, Halep a reuşit să-şi păstreze serviciul.

*2-1 Halep: Egalitate până la 30, apoi Konta a luat două puncte la rând şi game-ul. Totuşi, senzaţia e că, în continuare, Halep e în controlul meciului.

*2-0 Halep: A doua jucătoare a lumii a pus stăpânire pe meci. A condus cu 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 15.

*1-0 Halep: BREAK! Game senzaţional făcut de Simona. A revenit de la 0-30, a irosit prima minge de break la 40-30, însă a valorificat-o pe a doua la deuce#1.

*A început al treilea set. Serveşte Konta

*Konta a cerut o pauză pentru a merge la toaletă.

----------------------------------

SETUL II

*6-3 Halep: GAME, SET! Simona a revenit de la 15-30 şi a rezolvat game-ul cu un semi-as.

*5-3 Halep: BREAK! Simona a condus cu 40-30 şi a valorificat prima minge de break.

*4-3 Halep: REBREAK! Cel mai lung game al meciului de până acum: Konta a condus cu 40-0, însă Simona a egalat. Apoi, la deuce#1, Halep a ratat mingea de game, pentru ca britanica să facă acelaşi lucru la deuce#2. La deuce#3, Konta a avut avantaj, iar Halep a comis o greşeală dublă pentru a-şi pierde serviciul.

*4-2 Halep: Moment greu depăşit de Johanna: a revenit de la 15-30 şi şi-a câştigat serviciul cu trei puncte luate la rând.

*4-1 Halep: Simona, ceva mai sigură pe ea şi profitând şi de scăderea adversarei, şi-a făcut serviciul la 30.

*3-1 Halep: BREAK! Primele semne de slăbiciune în jocul lui Konta. A comis a doua greşeală dublă în acest set la 15-30 şi i-a oferit două mingi de break Simonei. Aceasta a valorificat-o pe prima.

*2-1 Halep: Simona şi-a adjudecat serviciul la 15.

*1-1: Game complet ratat de Simona şi crucial pentru Konta. Britanica a comis o greşeală dublă şi a fost condusă, mai întâi, cu 0-30 şi apoi cu 15-40. De aici însă, a luat patru puncte la rând şi şi-a păstrat serviciul la deuce#1.

*1-0 Halep: Simona a condus cu 40-15, dar a fost egalată. Şi-a făcut serviciul la deuce#1.

*A început al doilea set. Serveşte Halep.

--------------------

SETUL I

*6-3 Konta: GAME, SET! Halep a primit două puncte „cadou“, a condus cu 30-15, însă a pierdut game-ul la 30. Primul set a durat 34 de minute.

*Britanica a servit excelent până acum. Are procentaj de 75% la primul serviciu.

*5-3 Konta: Halep a condus cu 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 30.

*Bosumflată şi pierdută, Simona a privit în gol în pauza dintre game-uri. Nu-l are pe antrenorul Darren Cahill, alături de ea în Wuhan.

*5-2 Konta: Concentrată şi determinată, britanica şi-a luat serviciul la 15 cu un alt game solid.

*4-2 Konta: Cel mai bun game făcut de Simona până acum. ŞI-a păstrat serviciul la 15.

*4-1 Konta: Britanica şi-a luat serviciul la deuce#2. Konta joacă formidabil în aceste momente.

*3-1 Konta: Game luat după mare luptă de Simona, la 30.

*3-0 Konta: Johanna şi-a luat serviciul la 15.

*2-0 Konta: BREAK! Halep a servit primul as al meciului cu 171 kilometri la oră, însă egalitatea a persistat la 40 şi la deuce#1. Apoi, Konta a valorificat prima minge de break la deuce#2.

*1-0 Konta: Jucătoarea din Marea Britanie şi-a adjudecat serviciul la zero.

*A început meciul. Serveşte Konta.

UDPATE 13.31 - Cele două jucătoare au ieşit pe teren.

UPDATE 13.30 - Meciul va începe în scurt timp.

----------------

A doua jucătoare a lumii se va duela pentru prima dată cu Johanna Konta (Marea Britanie, 66 WTA).

Adversara de astăzi a Simonei a profitat de accidentarea suferită de Azarenka şi a ajuns în optimi. Konta, 24 de ani, s-a născut la Sydney din părinţi maghiari şi a reprezentat Australia până în 2012. Apoi, a devenit cetăţean britanic şi de atunci reprezintă Marea Britanie.

Chiar dacă joacă de mai mulţi ani în circuitul WTA, Konta are doar trofee ITF, 11 la număr, şi niciodată n-a fost mai sus de locul 58 în clasamentul mondial, poziţie pe care a atins-o la începutul acestei luni. Asta după ce, la US Open, a reuşit cea mai bună performanţă obţinută la un turneu de Grand Slam, venind din calificări şi avansând până în turul IV. La New York, Konta a făcut două „victime“ mari, înainte de a pierde cu Kvitova:

*Turul II: Muguruza (7-6, 6-7, 6-2)
*Turul III: Petkovici (7-6, 6-3)

Celălalt rezultat notabil pentru Konta în acest sezon a fost la Eastbourne, pe iarbă, acolo unde a avansat până în sferturi, având următorul traseu:

*Turul I: Diyas (6-3, 6-2)
*Turul II: Makarova (6-2, 6-4)
*Optimi: Muguruza (6-4, 4-6, 6-3)
*Sferturi: Bencici (2-6, 6-0, 6-3)

Până la dueul de astăzi cu Halep, în 2015, Konta a mai avut o adversară din România, pierzând cu Monica Niculescu, în trei seturi, la Nottingham, în sferturi.

Partida Halep - Konta va începe nu mai devreme de ora 13.30 şi desfăşurarea ei va fi relatată, minut cu minut, de adevarul.ro în format livetext!