Simona Halep a fost nominalizată de WTA pentru titlul de jucătoarea lunii mai. Unde poate fi votată

0
Simona Halep, numărul trei în ierarhia mondială a tenisului feminin FOTO AFP

După calificarea în ultimul act de la Roland Garros, Simona Halep (3 WTA) a fost nominalizată de WTA în cursa pentru titlul de cea mai bună jucătoare a lunii mai. Românca este în competiţie cu Maria Şarapova (5 WTA), cea care a câştigat trofeul parizian şi Serena Williams, ocupanta poziţiei de lider în ierarhia mondială a tenisului feminin.

Jucătoarea lunii mai poate fi votată pe site-ul oficial al circuitului WTA, wtatennis.com, iar pe 13 iunie va fi anunţată câştigătoarea sondajului. Simona Halep şi-a oprit drumul de la Roland Garros în finală, unde a cedat în faţa rusoaicei Maria Şarapova, scorul final fiind 6-4, 6-7 (5), 6-4.

Simona Halep va fi ambasador al turismului românesc

Pe de altă parte, Serena Williams, numărul unu în tenisul feminin mondial, a părăsit competiţia de la Paris încă din turul doi, fiind eliminată de Garbiñe Muguruza (27 WTA).

Radu Banciu nu se dezminte: „Simona Halep este o ţărăncuţă, Maria Şarapova e o lady“