Simona cu două feţe: fără să joace grozav, Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Washinghton

0
Simona Halep FOTO EPA

Simona Halep a ajuns în sferutile de finală ale Citi Open, după o victorie în trei seturi în faţa Marianei Duque-Marino, din Columbia, scor 3-6, 6-4, 6-2.

Simona Halep e în sferturi la Washinghton după o prestaţie cu multe suişuri şi coborâşuri în turul al doilea al turneului Citi Open. Simona a început slab meciul şi i-a făcut primul set cadou jucătoarei din Columbia, locul 115 WTA, tenismena noastră „reuşind“ o mulţime de erori neforţate.

Apoi, jocul Simonei a revenit la un nivel îndeajuns de bun încât să controleze următoarele două seturi şi să se impună după o oră şi 40 de minute, scor final 3-6, 6-4, 6-2.

În faza următoare, Halep va evolua cu rusoaica Ekaterina Makarova, locul 58 WTA şi cap de serie numărul 7. Halep conduce cu 3-1 în meciurile directe.

Calificarea în sferturi este recompensată cu 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA.