Senegal ne scoate din depresie, dar România confirmă dependenţa de Cristina Neagu

0
neagu

Naţionala de handbal feminin a României a obţinut, duminică, prima victorie în grupa C a Campionatului Mondial, scor 29-24 (15-12) cu Senegal. Cristina Neagu a marcat 13 goluri.

Ambele echipe pierduseră meciul de debut de la acest turneu final. Dacă eşecul Senegalului în partida cu Muntenegru s-a conturat greu, 25-29, după ce jucătoarele din Africa au condus la pauză, înfrângerea României cu Spania, 16-31, nu a stat nicio clipă sub semnul îndoielii.

Astăzi, România a intrat bine în meci, a avut 3-0 (minutul 4) şi s-a distanţat la 9-3 (13) şi 11-5 (16). A urmat inevitabila cădere a fetelor noastre şi în minutul 26 scorul ajunsese 13-11, pentru ca la pauză să intrăm cu 3 goluri avantaj, 15-12.

La începutul reprizei secunde, cu excepţia lui Neagu, România a arătat exact ca în meciul cu Spania, S-a ajuns chiar la 17-16 (minutul 38), dar tricolorele au supravieţuit prin execuţiile căpitanului său, 5 goluri din primele 6 ale reprizei, şi a reuşit cu greu să o ţină la distanţă pe arţăgoasa sa adversară.

În minutul 45 scorul devenea 21-17 iar până la final s-a mers cap la cap, fetele noastre având în permanenţă un avantaj de cel puţin 3 goluri pe tabela de marcaj.

S-a terminat 29-24 iar Cristina Neagu, procentaj de 100% la loviturile de 7 metri, a încheiat meciul cu 13 reuşite.

România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska - Aneta Udriştioiu (3 goluri), Laura Pristăviţa, Cristina Neagu (13), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu (3), Crina Pintea (1), Elena Dache, Anca Polocoşer (3), Lorena Ostase (1), Sonia Seraficeanu (2), Mădălina Zamfirescu (1), Ana Maria Iuganu (2).
Selecţioner: Tomas Ryde.

Senegal: Hatadou Sako, Cira Aram Lo - Khady Seck, Amina Sankhare (3), Doungou Camara (6), Fanta Keita (1), Hawa Ramatou Ndiaye (6), Niacalin Kante, Adja Sanou Paye (1), Marieme Ba, Ndiole Sene, Penda Sylla, Dienaba Sy, Raissa Dapina (7), Laura Kamdop, Awa Fall Diop.

Programul meciurilor rămase de jucat

România – Kazakhstan (3 decembrie, 12.00)

România – Muntenegru (4 decembrie, 8.00)

6. Kazahstan    2 0 0 2 36-69 0

Primele trei clasate în fiecare din cele patru grupe vor obţine calificarea în faza grupelor principale, de unde echipele de pe primele două poziţii vor juca apoi în semifinale.

Citeşte şi

Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, îngrijorat după victoria cu Senegal: „Îmi este greu să fiu optimist“