România, debut cu dreptul la Campionatul European de handbal din Franţa. Am învins Cehia, scor 31-28

0

La primul meci din actuala ediţie a Campionatului European de handbal din Franţa, fetele antrenate de Martin Ambros au făcut un meci bun şi au învins, cu mari emoţii pe final, reprezentativa Cehiei, scor 31-28

În sala „Arena” din Brest, o incintă cu o capacitate de 4.000 de locuri, România a pornit ca din tun şi în minutul 10 conducea deja cu 7-2. Timpul de odihnă cerut de antrenorul Cehiei a domolit din elanul echipei noastre şi a echilibrat raportul de forţe din teren, diferenta de 4-5-6 goluri menţinându-se până la finalul reprizei, scor 17-11. Dumanska, 11 parade din 20 de şuturi, împreună cu Buceschi şi Neagu, fiecare câte 5 goluri marcate, au fost cele mai bune fete din echipa noastra.

Începutul părţii a doua a semănat cu debutul meciului, româncele fiind irezistibile şi reuşind să se distanţeze la 9 goluri, scor 22-13, în minutul 36.

Au urmat cele mai slabe 6 minute ale fetelor noastre în acest meci, greşelile în serie lăsând urme de tabela, scor 23-19 în minutul 42. Degringolada din teren a fost oprită de un timp de odihna cerut de Ambros Martin, iar la intrarea în ultimele 10 minute ale meciului România avea 5 goluri avans, 27-22 în minutul 51.

Cehia nu a renunţat nicio secundă la luptă, s-a apropiat chiar la 2 goluri (28-26 în minutul 56), dar nu a avut forţa necesară pentru o 'remontadă' deplină.

Cea mai bună jucătoare a partidei a fost aleasă Eliza Buceschi, autoare a 9 goluri din 10 aruncări.

România: Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu 3, Geiger 1, Buceschi 9, Neagu 8, Perianu, Laslo, Ardean-Elisei, Pintea 5, Florică 1, Raţiu, Băcăoanu 1, Zamfirescu, Chiper 1, Dragut 2. Antrenor: Ambros Martin

Cehia: Satrapova, Kudlackova – portari; Knedlikova 4, Kovarova 3, Rysankova, Mika 2, Kordovska 1, Luzumova 5, Mikulaskova, Sustkova 3, Adamkova 1, Marcikova, Setelnikova, Zachova, Jerabkova 4, Mala 5. Antrenor: Jan Basny

În celălalt meci al grupei D, Germaniei a furnizat o surpriză de proporţii reuşind să învingă Norvegia, scor 33-32.

Primele trei echipe din fiecare grupă acced în Grupele Principale cu punctele pe care le-au acumulat în meciurile cu echipele calificate.

*Dacă merge în Grupa Principală, România va juca trei meciuri contra echipelor calificate din Grupa C
*Primele două echipe din fiecare Grupă Principală vor juca încrucişat în semifinale, programate la 14 decembrie. *Finala mică şi finala mare au loc la 18 decembrie, la Paris