România a pierdut semifinala cu Danemarca la Campionatul Mondial de handbal tineret. Meciul pentru medalia de bronz va fi vineri cu Germania

0

România va juca pentru medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal tineret (sub 20 de ani), după ce a fost învinsă de Danemarca în semifinalele competiţiei cu 28-25. În finala mică, tricolorele vor înfrunta Germania, cu care au evoluat şi în Grupa C (scor 29-29).

România - Danemarca 25-28 (12-14)

Dumanska, Curmenţ, Ion - portari; Taivan 1, Severin, Dindiligan, Craiu, A. Ilie 6, Vasiliu, Laslo 8, Dache 3, Stoicănescu, Fl. Ilie, Corban, Polocoşer 5, Ostase 2. Antrenori: Ion Crăciun şi Cristi Preda

Portarul Iulia Dumanska, handbalistă născută în Ucraina a fost naturalizată recent. Campionatul Mondial de tineret se va încheia în 15 iulie. La ediţia anterioară, în 2014, România s-a clasat pe locul 6.