România a câştigat Campionatul European de minifotbal. Al şaselea titlu consecutiv pentru tricolori

0
Echipa de minifotbal a României a câştigat al şaselea titlu european consecutiv FOTO European Minifootball Federation/Facebook

Echipa naţională de minifotbal a României a câştigat, sâmbătă seara, Campionatul European desfăşurat în Croaţia, după ce a învins echipa-gazdă categoric, cu scorul de 5-1, transmite DigiSport.

Reprezentativa României a început în forţă, printr-un gol marcate în primul minut de joc de Adrian Călugăreanu. Tricolorii au intrat cu un avantaj de două goluri la pauză, după o reuşită a lui Mircea Popa. Ei au închis partida după ce acesta din urmă a realizat dubla, iar Gabriel Tănase a înscris golul de 4-0.

Croaţii, ce au ales să joace de la 3-0 în şase jucători de câmp, fără portar, au înscris golul de onoare prin Tin Prpic, în timp ce Radu Burciu a stabilit scorul final, 5-1 printr-un gol în minutul 34.

Cel mai bun marcator al competiţiei a fost bosniacul Marko Vujica, în timp ce titlul de cel mai bun jucător a fost oferit unui reprezentant al echipei-gazdă, Zoran Lukakevici.

Acesta este al şaselea titlu european consecutiv câştigat de naţionala României de minifotbal, ce şi-a adjudecat toate ediţiile disputate până în prezent. Naţionala a fost premiată de către preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, ce este şi preşedinte al Federaţiei Europene de Minifotbal.

Componenţii lotului României la acest Campionat European au fost: Bogdănel Rădulescu, Vlad Gheţe, Robert Jigum - portari, Bogdănel Moişi, Costin Puşcă, Mircea Popa, Ionuţ Marian, Sebastian Vasile, Stelian Slabu, Nicolae Constândana - fundaşi, Ciprian Bucovanu, Ciprian Ursu, Cristian Iordan, Florin Sabou, Gabriel Tănase, Radu Burciu, Răzvan Radu - mijlocaşi, Ciprian Brighiu, Adrian Călugăreanu, Cosmin Gabriel Crăciun - atacanţi.