Rezultat fără precedent într-o semifinală Europa League! Inter, bătaie soră cu moartea administrată celor de la Şahtior

0
inter

Inter s-a calificat în ultimul act al Europa League, după ce a învins categoric, luni seara, la Dusseldorf, formaţia Şahtior Doneţk.

Prima repriză a fost liniştită, singurul gol fiind marcat de Martinez (19), după o fază plecată în urma unei gafe a portarului Piatov. Până la pauză, Şahtior a avut două ocazii de a egala, iar Inter o şansă de a dubla avantajul.

Partea secundă a început cu Inter în defensivă. Totul s-a schimbat în minutul 64, când D'Ambrosio a reuşit golul doi. Fotbaliştii echipei din Ucraina au resimţit şocul şi, pe fondul unor evidente semne de oboseala, au devenit simple jaloane pentru adversari. Martinez a făcut dubla (74), iar Lukaku (78 şi 84) a dus rezultatul la 5-0.

Conform BBC, rezultatul final reprezintă cea mai mare diferenţă înregistrată vreodată într-un singur meci din semifinalele Ligii Europa / Cupa UEFA din istoria competiţiei.

Inter Milano: Handanovic - Godín, De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio (Moses '81), Barella, Brozovic (Sensi '85), Gagliardini, Young (Biraghi '66) - Lautaro Martínez (Eriksen '81), Lukaku (Esposito '85). Antrenor: Antonio Conte

Şahtior Doneţk: Piatov - Dodô, Krivţov, Khocholava, Matvienko - Marcos Antônio, Stepanenko - Marlos (Konoplianka '75), Alan Patrick (Solomon '59), Taison - Junior Moraes. Antrenor: Luis Castro

În finală, vineri, la Koln, Inter Milano va evolua contra echipei FC Sevilla.

Inter Milano a mai câştigat competiţia, pe când se numea Cupa UEFA, în 1991, 1994 şi 1998.