Organizatorii au anunţat ora la care se va juca Simona Halep - Iga Swiatek, meciul din optimile Roland Garros
0Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) va juca, luni, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, pe arena Philippe-Chatrier, cu Iga Swiatek
Va fi ultimul meci al zilei, al patrulea, de pe arena centrală, după o întâlnire de simplu feminin şi două de simplu masculin. (Kenin - Barty ora 12.00, Djokovici - Struff ora 13.30 şi Dominic Thiem - Gael Monfils ora 15.30)
Cum partidele sunt programate să înceapă de la ora 12.00 (ora României), conform programului oficial, meciul româncei va debuta nu mai devreme de ora 17.30, dar cel mai probabil partida va începe de fapt în jurul orei 18.30-19.00.
Dacă va trece de Swiatek în optimi, pentru Halep va urma încă o întâlnire accesibilă în sferturi, fie cu Anisimova (51 WTA), fie cu Bolsova Zadoinov (137 WTA).
Celălalt român aflat în competiţie, în sferturile probei de dublu masculin, Horia Tecău, va juca tot mâine, de la ora 12. Horia şi partenerul său Jean-Julien Rojer vor întâlni cuplul argentinian Schwartzman - Pella, în primul joc de pe arena Simonne Mathieu.