Neagu a vorbit, Neagu a auzit: Ce a spus Cristina când România conducea Muntenegru şi ce a urmat

0
În partidele în care a jucat, cu Spania, Senegal şi Muntenegru, Neagu a fost de fiecare dată cea mai bună marcatoare a României

În partida cu Muntenegru, România a avut o jucătoare formidabilă, Cristina Neagu marcând 11 goluri! Din păcate, echipa n-a ştiut să valorifice această prestaţie stelară a vedetei sale.

În echipa României, la acest Mondial, Cristina Neagu (31 de ani) e atât jucătoare, cât şi cea mai bună marcatoare şi, mai nou, oferă şi sfaturile tactice în reprizele de time-out ca să nu fie trezit, cumva, „Somnorilă“ Ryde!

Astăzi, interul-stânga a alergat de la un careu la altul, a marcat la foc automat şi nici când s-a cerut time-out n-a putut să-şi tragă sufletul, fiindcă a trebuit să-şi încurajeze colegele. În minutul 41, când tabela arăta 20-17 pentru România, Neagu a simţit momentul delicat şi a încercat să împiedice revenirea adversarelor.

„Stăm lung în atac, nu ne grăbim, ieşim la pas, până la urmă găsim soluţia. Ele sunt stresate, nu noi. Să nu lăm goluri rapide, ne luptăm!“, a fost mesajul transmis de Neagu în timpul time-out-ului. Cum jocul s-a reluat, chiar Neagu a marcat la primul atac al României, ducând scorul la 21-17 în minutul 46!

Degeaba însă! De aici, a început prăbuşirea României care, în următoarele şase minute, a luat şapte goluri, iar scorul a devenit 24-21 pentru Muntenegru!

Grupa C, etapa a 4-a, miercuri

România - Muntenegru 26-27

Au înscris pentru România: Neagu (11), Dache (4), Perianu (4), Udriştioiu (3), Pintea (2), Iugano (2).

Lotul României la Campionatul Mondial de handbal de la Kumamoto

*Portari: Diana Ciucă (Vâlcea), Denisa Dedu (CSM Bucureşti), Yuliya Dumanska (Vâlcea)

*Extreme stânga: Cristina Florica (Vâlcea), Ana Maria Iuganu (Gloria Buzău)

*Interi stânga: Cristina Neagu, Gabriela Perianu (ambele CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (Minaur Baia Mare)

*Centri: Elena Dache (Dunărea Brăila), Laura Pristaviţă (Gloria Bistriţa), Mădălina Zamfirescu (Vâlcea)

*Inter dreapta: Patricia Vizitiu (SCM Craiova)

*Extreme dreapta: Aneta Udrişitioiu (Dunărea Brăila), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)

*Pivoţi: Raluca Băcăoanu (Vâlcea), Lorena Ostase (CSM Slatina), Crina Pintea (CSM Bucureşti)