Nadal se simte obosit, dar nu renunţă. Rafa se va mulţumi doar cu poziţia de lider mondial în tenis
0La numai câteva zile de când a ratat ambele trofee de la turneul Vina del Mar, Rafael Nadal îşi asigură fanii că e mai hotărât ca niciodată să recucerească prima poziţie din tenis la nivel mondial.
După o absenţă de şapte luni, Rafael Nadal a reuşit să se califice atât în finala de simplu, cât şi în cea de dublu din turneul Vina del Mar, fără a cuceri, însă, niciun trofeu.
Spaniolul îşi asigură fanii că va avea o evoluţie mult mai bună la Sao Paulo, unde va debuta joi: „Sunt puţin obosit după o săptămână grea în Chile, dar a fost bine. Procesul de revenire îşi urmează cursul. Am venit la Sao Paulo să am o evoluţie mai bună şi sper că lucrurile vor decurge bine“.
Accidentarea de la genunchi l-a ţinut pe tenismanul în vârstă de 26 de ani departe de Jocurile Olimpice, US Open şi Australian Open, însă Nadal vrea să compenseze lipsa la Olimpiada din 2016, din Brazilia. La Sao Paulo, ibericul este principalul favorit pentru câştigarea turneului şi va evolua direct în turul doi.