Nadal: "Anul acesta mă mulţumesc cu mai puţin decât în 2010"
0
Cel mai bun jucător de tenis al momentului, spaniolul Rafael Nadal a primit premiul Laureus devenind toodată cel mai bun sportiv din lume în anul 2010.
Ibericul spune că în 2011 se mulţumeşte şi cu mai puţin decât în 2010, an în care a câştigat trei turnee de Grand Slam, Roland Garros, Wimbledon şi US Open.
"Acest premiu este pentru munca pe care am depus-o în întrega mea carieră, nu doar pentru aul 2010. Sunt foarte bucuros, este un vis devenit realitate pentru că acest premiu a fost decernat de-a lungul timpului celor mai buni sportivi din istoria sportului. Anul 2011 a început dezamăgitor pentru mine cu accidentări, dar am trecut peste ele pentru că ştiu că aşa e în sport. În acest m-aş mulţumi şi cu mia puţin decât anul trecut, care a fost extraordinar", a spus Nadal.
Ca şi anul trecut, spaniolul a părăsit primul turneu de Grand Slam al anului, Australia Open, în faza sferturilor de finală.