Michael Phelps a fost învins la 100 metri liber

0

Participant la reuniunea de nataţie de la Santa Clara, campionul Michael Phelps a fost dominat la 100 metri liber de sud-coreeanul Park Tae-hwan. Multiplul campion olimpic (14 titluri) s-a impus la 100 metri fluture.

Asiaticul a reuşit un timp foarte bune (48,92), în timp ce Phelps a înotat la capacitatea sa medie (49,61). La 100 metri fluture, în schimb, americanul a câştigat în 52,41, iar acest rezultat l-a satisfăcut. "Sunt în măsură să înot bine chiar dacă mi-a luat ceva timp să termin această cursă. Nu mă plâng însă. Am avut cele mai bune senzaţii pe primii 50 de metri de la începutul anului".

În aceeaşi reuniune, la revenirea sa încompetiţie, americanul Brendan Hansen a reuşit un timp bun la 200 metri bras (2:14,56). El s-a clasat pe locul 2, după compatriotul său, Eric Shanteau (2:13,52).