Medalie de aur pentru Romania la CM de popice
0Romania a castigat, vineri, o medalie de aur la Campionatele mondiale de popice, desfasurate in sala Dumitru Popescu Colibasi din Brasov, in proba de tandem, prin perechea Catalina Calaver - Stelian
Romania a castigat, vineri, o medalie de aur la Campionatele mondiale de popice, desfasurate in sala Dumitru Popescu Colibasi din Brasov, in proba de tandem, prin perechea Catalina Calaver - Stelian Boariu. Romania s-a impus in finala disputata cu Germania. Calaver si Boariu au doborat, in final, 280 de popice, in vreme ce nemtii au reusit sa doboare doar 256 de popice. "Sincer sa fiu ma asteptam sa castigam aceasta medalie de aur. In intrecerea pe echipe ne-a lipsit un coechipier, dar nu vreau sa caut scuze pentru contraperformantele noastre de pana acum in concursurile masculine", a declarat, dupa terminarea intrecerii, noul campion mondial Stelian Boariu. Partenera sa, Catalina Calaver, a castigat pana acum trei medalii la CM de la Brasov, una de aur si doua de bronz, urmand a fi premiata de Federatia Romana de Popice cu aproximativ 120 de milioane de lei. "Nu m-am gandit ce voi face cu banii. Mai vreau sa castig si sambata alte doua medalii, si dupa aceea imi voi stabili prioritatile", a precizat Calaver.























































