Maxim ne-a salvat de ruşine! România a învins Lituania în minutele de prelungiri

0
Alexandru Maxim

Naţionala României a obţinut o victorie in extremis în al treilea meci din Liga Naţiunilor, disputat la Vilnius, în Lituania.

Tricolorii au învins cu 2-1 naţionala ţării gazdă, victoria fiind adusă de Alexandru Maxim, în al treilea minut de prelungiri. Pe un teren sintetic, România şi-a arătat din nou limitele, chiar dacă a deschis scorul rapid, prin Chipciu, în minutul 13.

România a condus cu 1-0 până în minutul 89, când Zulpe a înscris şi a egalat situaţia pe tabela de marcaj, în ciuda unei dominări teritoriale clare a naţionalei noastre.

Duminică, de la ora 16.00, România întâlneşte Serbia, pe Arena Naţională. Sârbii au învins cu 2-0 Muntenegru şi conduc în clasamentul grupei. Anton şi Chipciu nu vor evolua contra Serbiei, fiind suspendaţi.

România: Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Tamaş, Bancu - Anton, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu (86 Rotariu), Mitriţă (78 Maxim) - Ţucudean (71 Keşeru)