LIVETEXT / HANDBAL (Liga Campionilor): Veszprem - HCM Constanţa 27-26 (final)

0
Laurenţiu Toma este vedeta lui HCM Constanţa

Handbaliştii constănţeni au pierdut la limită (26-27) a doua manşă cu Veszprem, disputată în Ungaria, în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Învinşi (23-27) în tur, la Buzău, ei au ratat calificarea în "sferturi". Oricum, campioana României a reuşit în această ediţie a competiţiei să depăşească faza grupelor, o premieră pentru formaţiile masculine de handbal de la noi (în noul format al Ligii).

Meciul s-a încheiat. După o primă repriză slabă, HCM a reuşit să revină după pauză, cedând la o diferenţă de un gol pe terenul lui Veszprem.

Min. 60: GOOOL, TOMA! Tot de la 7 metri.

Min. 60: GOOOL, TOMA! Din 7 metri.

Veszprem solicită timp de odihnă.

Min. 59: GOOOL, SABOU!

Min. 59: Perez a fost eliminat pentru două minute.

Min. 57: Ratează şi ungurii.

Min. 56: Veszprem înscrie în inferioritate numerică prin Perez. Toma iroseşte atacul următor.

Min. 55: GOOOL, TOMA! Din 7 metri.

Min. 54: GOOOL, MUREŞAN!

Min. 54: GOOOL, DIMACHE! Veszprem - HCM 26-21.

Min. 52: Sesum marchează.

Min. 51: Mureşan este eliminat două minute. Veszprem profită şi înscrie.

Min. 51: GOOOL, CSEPREGHI!

Min. 50: Veszprem a înscris prin Korazija.

Min. 49: GOOOL, TOMA! Perioada mai bună în jocul lui HCM.

Min. 48: GOOOL, TOMA!

Min. 48: Aruncare de la 7 metri pentru HCM.

Min. 47: GOOOL, TOMA!

Min. 46: GOOOL, TOMA!

Min. 43: GOOOL, DIMACHE!

Min. 42: Veszprem menţine avantajul de şase goluri.

Min. 41: GOOOL, TOMA!

HCM are de recuperat un pasiv de 10 goluri pentru a spera la calificare.

Min. 40: GOOOL, DIMACHE! Vezsprem înscrie însă imediat şi conduce cu 19-13.

Min. 39: Perez este de neoprit.

Min. 38: GOOOL, SABOU! Acţiune spectaculoasă a lui HCM.

Min. 37: Perez înscrie din nou,

Min. 36: Contraatac al ungurilor finalizat cu gol de Korazija.

Min. 35: GOOOL, DIMACHE!

Min. 34: Sulic marchează pentru Veszprem.

Min. 31: GOOOL, TOMA!

A început repriza a doua. HCM a irosit primul atac.

Este pauză. Veszprem conduce cu 14-9 pe HCM. În tur a câştigat cu 27-23 la Buzău.

Min. 30: GOOOL, CSEPREGHI! O execuţie spectaculoasă a jucătorului de la HCM Constanţa.

Min. 30: O nouă reuşită a lui Perez. Veszprem - HCM 14-8.

Min. 29: GOOOL, CSEPREGHI!

Min. 29: Perez a marcat pentru Veszprem.

Min. 28: GOOOL, MOCANU! HCM s-a apropiat la 5 goluri.

Min. 28: GOOOL, BURICEA!

Min. 26: GOOOL, MUREŞAN!

Min. 25: Csepreghi este accidentat de Sulic. I se acordă îngrijiri medicale.

Min. 23: GOOOL, CSEPREGHI! HCM înscrie primul gol după 15 minute.

Min. 22: Un nou gol marcat de Sulic.

Min. 20: A înscris Terzic. HCM a cedat complet. În atac nu reuşeşte să-l învingă pe Peric, iar în apărare se comit multe erori.

Min. 18: "Aeriană" a fraţilor Ivansik şi este 10-3 pentru campioana Ungariei.

Min. 16: Peric apără o aruncare a lui Toma. La atacul următor Veszprem înscrie prin Sesum şi s-a distanţat la 6 goluri (9-3).

Min. 14: Pe contraatac, Toma face forţare...

Min. 14: Csepreghi nu reuşeşte să înscrie. HCM joacă şi fără pivoţi de meserie în acest meci...

HCM a cerut timp de odihnă.

Min. 12: Mihai Popescu apără, însă contraatacul lui HCM eşuează şi Ivansik marchează. Veszprem s-a distanţa la 5 goluri.

Min. 10: Veszprem se apără bine şi înscrie la fiecare atac.

Suporterii lui Veszprem pun sub o mare presiune echipa noastră... Se folosesc goarne si sirene.

Min. 8: GOOOL, PAVLOVIC!

Min. 7: Veszprem s-a desprins la 3 goluri: 5-2

HSV Hamburg (Germania) şi Ciekovski Medvedi (Rusia) sunt primele echipe care s-au calificat în sferturile de finală. Prima a trecut (30-24 şi 27-30) de KS Vive Targi Kielce (Polonia), iar cealaltă a eliminat (37-36 şi 29-25) pe Reale Ademar (Spania).

Handbaliştii constănţeni joacă astăzi, la ora 18.15, un meci pentru onoare în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Învinşi (23-27) în tur, la Buzău, ei au şanse minime să se califice în "sferturi", Veszprem fiind o echipă care pierde rareori pe teren propriu.
Ajunşi în localitatea ungară, Laurenţiu Toma, Mihai Popescu şi ai lor colegi au depus o coroană de flori şi au ţinut un moment de reculegere la statuia lui Marian Cozma, pivotul naţionalei şi al lui Veszprem care a fost ucis anul trecut, în 8 februarie. La festivitate a participat şi tatăl handbalistului, Petre Cozma, care este prezent la meci, aşa cum a fost şi în urmă cu o săptămână, când a dat lovitura de începere, în mid simbolic.