LIVE TEXT/ „U“ Craiova şi-a luat revanşa! Pandurii - „U" Craiova 0-2 (Final)

0

Fotbaliştii Universităţii Craiova vor să-şi ia revanşa în faţa pandurilor, după ce gorjenii i-au învins în etapa a VII-a din campionat cu scorul de 3-1.

Tudor fluieră sfârşitul meciului.

Min. 90: Ocazie pentru Pandurii. Nou intratul Vlăduţi este la un pas să înscrie, după o bâlbâială a apărării craiovene.

Min. 84: Ultima schimbare la U. Craiova. Intră Gîngioveanu în locul lui Wobay.

Min.80: Apostu şutează sin colţul careului, dar Silviu Lung jr. prinde cu siguranţă.

Min.79: Schimbare şi la U. Craiova. Dilevki îi ia locul lui Gargorov.

Min.77: Schimbare la Pandurii. Intră Vlăduţi în locul lui Ciucur.

Min.71: M. Costea pătrunde în viteză în careu, dar centrarea lui este oprită în ultimă clipă de Matei.

Min.66: U. Craiova se joacă cu ocaziile. M. Costea pătrundea în careul pandurilor şi şutează la colţul lung. Mingote respinge cu mari eforturi, iar mingea ajunge la Gargorov care-i paseză lui Prepeliţă. Mingote se remarcă din nou, fiind cel mai bun jucător de la Pandurii.

Min.65: Schimbare la Pandurii. Intră Apostu în locul lui Voinea.

Min. 56: Schimbare la U. Craiova. Iese Dina şi intră Mihai Costea.

Min.54: GOOOOOOOLLLLLLLLL Craiova, 0-2. Prepeliţă înscrie după o pasă de senzaţie dată de Dorel Stoica.

Min.50: Alex Piţurcă scapă singur spre poartă, dar Mingote reuşeşte să-l blocheze, reţinând mingea din picioarele atacantului.

Partida s-a reluat.

Centralul Alexandru Tudor fluieră finalul primei reprize, după un minut de prelungiri.

Min. 37: Fotbaliştii craioveni atacă în continuare, iar Dorel Stoica este la un pas să majoreze scorul după o lovitură cu capul.

Min. 33: GOOOOLLLLLLLLL Craiova, 0-1. Wobay înscrie din interiorul careului.

Min. 29: Wobay loveste mingea cu capul, dar Mingote se întinde şi reuşeşte să reţină.

Min.28: Şansa de gol s-a muta la poarta echipei Pandurii. După ce Alexandru Piţurcă a rămas singur cu portarul Mingote, dar nu a fructificat, Gargorov a şutat puternic, iar Mingote a scos în extremis

Min. 25: Ocazie mare de gol pentru Pandurii. Silviu Lung jr. scoate de sub bară şutul trimis de Matei.

Min. 13: Craiova trece pe lângă deschiderea scorului. Prepeliţă ratează preluarea după o centrare venită de la Gargorov. Pandurii este în corzi.

Min.10: „U" Craiova a pus stăpânire pe joc, iar fundalul sonor este dominat de suporterii alb-albaştrii. Pandurii rămâne periculoasă pe contraatac.

Min. 3: Voinea scapă singur spre poartă dar este blocat de Ciucă.

A început meciul!

Vezi ce tactică a adoptat Grigoraş pentru meciul „U" Craiova

Află ce a declarat Victor Piţurcă înaintea meciului cu Pandurii

Aproximativ 4500 de spectatori se află în trbunele Stadionului Muncipal din Târgu-Jiu. Este ultimul meci pe care Pandurii îl va disputa pe teren propriu, urmând ca echipa să se mute pe stadionul din Drobeta Turnu-Severin, iar stadionul din Târgu-Jiu va intra în modernizare.

„U" Craiova porneşte ca favorită în întâlnirea din optimile de finală ale Cupei Românieu, care se desfăşoară începând cu ora 18,30, pe Stadionul Municipal din Târgu-Jiu. Petre Grigoraş, antrenorul formaţiei Pandurii, a declarat înainte de meci că pentru echipa sa are prioritate campionatul din cauza poziţiei în clasament. În schimb, Victor Piţurcă vrea să obţină victoria şi se bazează pe formula standard de joc, cu o singură excepţie, portarul Silviu Lung jr, care i-a luat locul lui Stanca.

Pandurii: Mingote - Matei, Tătaru, Rada, Cardoso - Ciucur, Menassel, Vranje, Brata - Voinea şi Antohi.

Antrenor: Petre Grigoraş.

Universitatea: Lung jr.- Dănănae, V. Găman, Ciucă, Bărboianu - D. Stoica - Wobay, Prepeliţă, Gargorov, Dina - Al. Piţurcă. Antrenor: Victor Piţurcă.

Arbitri: Al. Tudor - Ed. Dumitrescu, M. Nicoară.