Liga Campionilor. PSG zdrobeşte Barcelona pe Camp Nou, Liverpool câştigă cu RB Leipzig

0
Mbappe (PSG) a zdrobit Barcelona / FOTO Getty Images

PSG a călcat în picioare Barcelona chiar pe Camp Nou, Mbappe marcând de trei ori, iar Liverpool a depăşit cu 2-0 RB Leipzig, în deplasarea jucată la Budapesta.

Messi a deschis scorul în minutul 27 pentru Barcelona, marcând din penalti, dar Mbappe a fost de neoprit, marcând în minutele 32, 65 şi 85. Moise Kean a marcat şi el pentru PSG în minutul 70, ducând scorul la 4-1 şi spulberând speranţele Barcelonei la calificare.

În celălalt meci al serii, Liverpool a trecut de RB Leipzig cu 2-0, într-o partidă disputată la Budapesta pe fondul restricţiilor impuse în Germania pentru combaterea pandemiei. RB Leipizig a avut ocazii importante, dar Liverpool a dominat în general partida şi a reuşit să înscrie de două ori (Salah în minutul 53 şi Mane în minutul 58), capitalizând greşelile grave din apărare ale nemţilor. Liverpool mizează totul pe competiţia europeană, după ce speranţele apărării titlului în Anglia s-au năruit în ultimele săptămâni.