Liga a doua: Rapid se distanţează de urmăritoare, Mediaşul câştigă la Vâlcea pe final de meci

0
Rapid a câştigat vineri cu Dunărea Călăraşi.

Formaţia Dacia Unirea Brăila a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Ceahlăul Piatra Neamţ şi a pierdut un tempo în lupta pentru promovare cu Rapid şi Dunărea Călăraşi.

Formaţia Dacia Unirea Brăila a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XX-a a primei serii din Liga a II-a.

Gazdele, ocupantele ultimului loc în clasamentul seriei, au deschis scorul în minutul 37, prin Hidalgo. Dacia Unirea Brăila, ocupanta poziţiei a treia în serie, a egalat prin Frunză, în minutul 44, notează news.ro.

În seria I s-au mai înregistrat sâmbătă următoarele rezultate: FC Oţelul - Gloria Buzău 0-2, ACS Berceni - SC Bacău 1-0, CS Baloteşti - Rapid CFR Suceava 0-0. Oţelul Galaţi foloseşte doar jucători sub 20 de ani şi, mai nou, nu mai are nici acces pe stadionul lor obişnuit, evoluând pe arena Dunărea.

Vineri, Farul Constanţa a învins Bucovina Pojorâta, scor 3-0, iar FC Rapid s-a impus în faţa echipei Dunărea Călăraşi, scor 1-0.

Clasament Seria I: 1. Rapid 42, 2. Dunărea Călăraşi 39, 3. Dacia Brăila 37. Rapid are şi un meci mai puţin disputat.

În seria a doua au avut loc sâmbătă următoarele partide: CS Mioveni - Şoimii Pâncota 1-1, Olimpia Satu Mare - Universitatea Cluj 2-3, FC Braşov - Unirea Tărlungeni 2-0, CSM Râmnicu Vâlcea - Gaz Metan Mediaş 0-1.

Medieşenii au câştigat cu un gol marcat de Gavra în minutul 83 pe terenul liderului din Vâlcea şi au urcat pe poziţia a doua, cel puţin până mâine.

Clasament Seria a II-a: 1. Vâlcea 39, 2. Gaz Metan 37, 3. UTA Bătrâna Doamnă 36, 4. Baia Mare 35

Întâlnirea FCM Baia Mare - UTA Bătrâna Doamnă se va disputa duminică.