Iranul, îndemnat să atace direct Casa Albă: Mesaj revoltător al unui american, postat pe Instagram
0
Asasinarea generalului Ghasem Soleimani a declanşat un val uriaş de reacţii şi, în mijlocul acestei nebunii, sunt şi oameni care pun paie pe foc.
Iranul şi SUA sunt, deocamdată, în faza ameninţărilor reciproce, după ce, la finalul săptămânii trecute, generalul Ghasem Soleimani a fost asasinat în Baghdad la ordinul preşedintelui Donald Trump.
Deocamdată, circulă fel şi fel de variante despre locul şi modul în care Iranul va riposta, însă, potrivit Fox News, fostul jucător de fotbal american al echipei Tennessee Titans, Albert Haynesworth (38 de ani), a avut o idee trăsnită. Într-o postare pe contul său de Instagram, Haynesworth, un adversar declarat al lui Donald Trump, a îndemnat Iranul să atace direct Casa Albă!
„Iran, dacă vrei să ataci Statele Unite, aici e o fotografie pentru tine! Şi ne-ai ajuta pe noi, cetăţenii care nu dorim să începem un război“, a fost mesajul care a însoţit o fotografie cu Casa Albă.
Imediat după ce postarea lui Albert Haynesworth a devenit virală, fostul sportiv a fost criticat vehement, fiind nevoit să-şi şteargă mesajul de pe Instagram.
Iranul, în schimb, a salutat ideea lui Haynesworth, iar agenţia de ştiri, ISNA, a preluat aici postarea fostului jucător de fotbal american.