Încep optimile Euro 2020: Cu ce echipe s-ar intersecta, în sferturi, câştigătoarele din această seară

0
Roberto Mancini a făcut din Italia o forţă ofensivă

După două zile de pauză, turneul final se reia, diseară, de la ora 19.00. Şi vom avea câte două partide, în fiecare zi, până marţi.

Optimile Euro 2020 debutează, la Amsterdam, de la ora 19.00 (Pro TV), cu meci extrem de echilibrat, Ţara Galilor - Danemarca. Sunt cele două echipe clasate pe locurile secunde, în grupele A şi B.

Doar că Ţara Galilor a strâns 4 puncte (1-1 cu Elveţia, 2-0 cu Turcia, şi 0-1 cu Italia), pe când Danemarca a scris istorie prin calificarea din grupa B. Asta pentru această naţională a devenit prima din istoria Campionatelor Europene care a avansat în optimi, după două înfrângeri, în primele două partide: 0-1 cu Finlanda şi 1-2 cu Belgia. În ultima partidă însă, Danemarca a zdrobit Rusia, 4-1, şi ajutată şi de jocul rezultatelor, a ajuns în fazele eliminatorii.

Învingătoarea meciului Ţara Galilor - Danemarca va merge de la Amsterdam, la Baku! Pentru o întâlnire, în sferturi, fie cu Olanda, fie cu Cehia. Această partida se va juca la data de 3 iulie.

Tot, diseară, dar de la ora 22.00 (Pro TV), Italia, care a încântat până acum la acest turneu final, doborând tot felul de recorduri, va juca pe „Wembley“ din Londra, în faţa Austriei. Dacă Italia a bătut tot ce i-a ieşit în cale (3-0 cu Turcia, 3-0 cu Elveţia şi 1-0 cu Ţara Galilor), Austria a înregistrat şi un eşec, la Amsterdam, 0-2 cu Olanda, între cele două victorii de la Bucureşti: 3-1 cu Macedonia de Nord şi 1-0 cu Ucraina.

Cine va învinge în duelul Italia - Austria va avea o misiune infernală, în sferturi. Acolo, va întâlni fie echipa de pe locul 1 în clasamentul FIFA, Belgia, fie campioana europeană en-titre, Portugalia. Partida se va juca la data de 2 iulie, la Munchen.