Halep răsuflă uşurată: Serena s-a calificat în semifinalele de la Australian Open şi a ajutat-o pe Simona

0

Chiar dacă primul turneu de Grand Slam al anului a fost un eşec pentru a patra jucătoare a lumii, eliminarea din turul I nu va lăsa urme şi în clasamentul mondial.

Johanna Konta (Marea Britanie, 9 WTA) era ultima jucătoare rămasă în competiţie la Melbourne care o putea devansa pe Simona Halep (4 WTA). Pentru asta, Konta ar fi trebuit să câştige trofeul la Australian Open.

Britanica a fost eliminată însă în sferturi de Serena Williams (SUA, 2 WTA), scor 2-6, 3-6.

O mare surpriză s-a produs în celălalt meci din sferturi, disputat azi-noapte, Mirjana Lucic-Baroni (Croaţia, 79 WTA) învingând-o pe Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-3.

Astfel, semifinalele de la Australian Open la feminin arată aşa:

Vandeweghe (SUA, 35 WTA) - V. Williams (SUA, 17 WTA)

Lucic-Baroni (Croaţia, 79 WTA) - S. Williams (SUA, 2 WTA)

Avem prima semifinală şi la masculin

Penultima partidă din sferturi a adus o victorie lejeră pentru Dimitrov (15 ATP) în faţa lui Goffin (11 ATP), scor 6-3, 6-2, 6-4.

Bulgarul de 25 de ani va juca, în semifinale, cu învingătorul duelului Nadal (9 ATP) - Raonic (3 ATP), programat pentru astăzi (ora 10.30, Eurosport).

Cealaltă semifinală va fi între Federer (17 ATP) şi Wawrinka (4 ATP).