Halep o spulberă pe Siniakova, scor 6-4, 6-0, şi România egalează Cehia în sferturile de finală ale Fed Cup

0

În al doilea meci al întâlnirii de la Ostrava, dintre Cehia şi România, din sferturile de finală ale Grupei Mondiale II a Cupei Federaţiei, Simona Halep a avut o evoluţie entuziasmantă

Românca (3 WTA) a trecut în 67 de minute, scor 6-4, 6-0, de  Kateřinei Siniaková (44). Cele două jucătoare se mai întâlniseră de două ori în carieră, de fiecare dată la Shenzhen, ambele însuşindu-şi câte o victorie. În 2017, Simona a pierdut în optimi cu 6-3, 4-6, 7-5, iar anul trecut a câştigat în finală cu 6-1, 2-6, 6-0.

Desfăşurarea meciului a fost live text pe adevărul.ro

Ora 17.17 6-0 Set România. Halep nu a ştiut de glumă astăzi. Chiar dacă a irosit o minge de meci printr-o dublă greşeală, Simona nu a mai ratat şi cea de a doua oportunitate

Ora 17.14 5-0 pentru România. Break alb. Siniakova nu dă semne că ar renunţa la luptă, dar Halep este pur şi smplu mult mai bună astăzi

Ora 17.12 4-0 pentru România. Simona este de netrecut şi îşi trece în cont încă un game fără emoţii

Ora 17.07 3-0 pentru România. Încă un break al Simonei. Jucătoarea noastră domină această parte a jocului.

Ora 17.01 2-0 pentru România. Halep consolidează break-ul cu un game solid pe propriul serviciu

Ora 16.58 1-0 pentru România La fel ca în primul set, Halep începe cu game câştigat pe serviciul adversarei.

Ora 16.54 Începe setul secund. Serveşte Katerina Siniakova

Ora 16.51 6-4 Set pentru România  Siniakova a avut 30-0, Halep a revenit, a irosit încă o minge de set printr-o dublă greşeală, dar, în cele din urmă, a închis setul.

Ora 16.46 5-4 pentru România Siniakova câştigă şi pe propriul serviciu şi se aproprie la un singur game de Halep. Românca va servi pentru a doua oară pentru set

Ora 16.41 5-3 pentru România  Break Siniakova.  Halep a avut 40-0, dar 2 duble greşeli şi o minge scăpată au reaprins intriga în acest game. Jucătoarea din Constanţa a mai ratat o muinge de set, înainte ca ehoaica să îşi adjudece singura minge de break

Ora 16.34 5-2 pentru România Game foarte disputat, câştigat de Halep după mai bine de 9 minute. Fostul număr 1 mondial va servi pentru adjudecarea primul set

Ora 16.25 4-2 pentru România Primele mici probleme pentru Halep pe propriul serviciu. Siniakova a avut 30-15, dar Halep a rezistat şi a şi-a conservat avantajul

Ora 16.20 3-2 pentru România Game alb reuşit de Siniakova

Ora 16.17 3-1 pentru România Simona joacă foarte bine, loveşte puternic, agresiv, game-ul a fost o simlă formalitate.

Ora 16.14 2-1 pentru România Siniakova nu a venit să facă simplu act de prezenţă. Game solid făcut de jucătoarea gazdelor

Ora 16.11 2-0 pentru România Simona îşi face şi serviciul fără probleme

Ora 16.08 1-0 pentru România Simona începe perfect această întâlnire şi reuşeşte break-ul încă din primul game

Ora 16.05 Începe meciul. Jucătoarea gazdelor va servi prima

Ora 16.00 Cele două jucătoare sunt deja la încălzire

În primul meci al întâlnirii de la Ostrava, dintre Cehia şi România, din sferturile de finală ale Grupei Mondiale II a Cupei Federaţiei, Mihaela Buzărnescu a fost învinsă fără drept de apel de Karolina Pliskova, scor 6-1, 6-4,

Mâine sunt programate meciurile Halep - Pliskova (ora 14.00), urmat de Buzărnescu - Siniakova şi, dacă va mai fi nevoie, se va juca şi meciul de dublu.

Citeşte şi
LIVE TEXT Sferturile de finală ale Fed Cup Cehia - România / Meciul 1: Karolina Pliskova - Mihaela Buzărnescu 6-1, 6-4

România a pierdut primul meci din Fed Cup. Buzărnescu, învinsă fără drept de apel de Pliskova