Halep joacă, diseară, la Washington: Americanii au pus-o pe Terenul Central, după o vedetă locală

0
Halep

Simona Halep (30 de ani, 16 WTA) revine în acţiune, la Citi Open 2022, după o victorie în runda inaugurală, cu Cristina Bucşa (Spania, 24 de ani, 123 WTA): 6-3, 7-5.

Simona Halep va ataca, diseară, un loc în sferturile turneului de la Washington, fază în care, dacă va ajunge, va întâlni învingătoarea duelului Zhu (97 WTA) - Kanepi (37 WTA).

Până atunci însă, „Simo“ trebuie să treacă de rusoaica Anna Kalinskaya (23 de ani, 71 WTA), în turul II, o adversară pe care o va întâlni, în premieră. Kalinskaya a obţinut o victorie zdrobitoare, în primul tur, după cum Adevărul a scris aici.

Potrivit organizatorilor, meciul Halep – Kalinskaya va fi pe Terenul Central. Aici, primele trei partide se vor disputa după următorul program:

*Masculin: Ruusuvuori – Hurkacz – ora 19.00, ora României

*Feminin: Pegula – Saville – Nu mai devreme de ora 20.30, ora României

*Feminin: Halep – Kalinskaya – Imediat după meciul Pegula – Saviile, în jurul orei 23.00 (Digi Sport 2).

Aşadar, Halep va intra pe teren, după o vedetă locală, americanca Jessica Pegula (28 de ani, 7 WTA). Aceasta are trei calificări în sferturile unor turnee de Grand Slam, la Australian Open (2021, 2022) şi la French Open (2022).

Jessica Pegula e şi favorita numărul 1, la Citi Open 2022.