Hagi, indignat după ce o ziaristă i-a pus întrebări incomode: „Eşti obraznică!“. Ce l-a scos din sărite

0
Gheroghe Hagi preferă să vorbească singur la conferinţe, fără a primi întrebări incomode

Gheorghe Hagi are, de obicei, nişte conferinţe de presă în care susţine câte un monolog. Dacă e nervos, dă cu pumnul în masă, iar dacă e mulţumit de rezultat, vorbeşte despre meciul pe care, probabil, l-a câştigat.

La Iaşi însă, Hagi s-a confruntat cu o situaţie nouă: a primit şi o întrebare incomodă. Concret, o ziaristă l-a chestionat pe patronul şi antrenorul Viitorului despre gesturile obscene făcute de Gabi Iancu spre fanii gazdelor.

Iancu a fost cel care a adus victoria Viitorului, cu o reuşită minutul 85. Iaşiul a deschis scorul în minutul 2, însă a părăsit terenul învinsă, scor 1-2, după golurile semnate de Zoua (80) şi de Gabi Iancu (85).

Iritat că cineva şi-a permis să-l întrebe despre ce a făcut Iancu, Hagi a răbufnit la adresa jurnalistei, iar dialogul dintre cei doi a fost redat de Digi Sport.

*Reporter: Atitudinea lui Gabi Iancu după ce a marcat golul aţi văzut-o?

Gică Hagi: N-am văzut-o, nu!

*Reporter: A arătat un semn obscen spre tribună.

Gică Hagi: N-am văzut. Şi nu pot să comentez. Dacă n-am văzut, nu pot să comentez.

*Reporter: Dar ce aţi văzut din partida asta? În afară de ce ne-aţi povestit.

Gică Hagi: Singurul lucru pe care l-am văzut este că eşti cam obraznică. Atât!

*Reporter: Noi suntem aici pentru a pune întrebări.

Gică Hagi: Eşti puţin cam obraznică, atât!

*Reporter: Domnule Gheorghe Hagi, am înţeles că sunteţi "Regele" fotbalului românesc, dar nu ar fi bine să câştigaţi pe teren clar, fără arbitri?

Gică Hagi: Ai făcut o greşeală. Iar. Ai zis numele, eu sunt Gheorghe Hagi, restul ce ai spus e opinia ta. E părerea ta. Eu nu mă simt.

*Reporter: Deci consideraţi că arbitrajul a fost perfect corect?

Gică Hagi: Eu am văzut o echipă care a jucat fotbal, care a căutat victoria, care a atacat, care şi-a creat multe ocazii. Din minutul 1 până în minutul 90 a atacat şi a câştigat meciul. Atât.

*Reporter: Deci arbitrajul nu l-aţi văzut?

Gică Hagi: Vă las pe voi să comentaţi. Punct! Altă întrebare.

*Reporter: Cum se întâmplă că la majoritatea meciurilor cu Poli Iaşi arbitrează Marcel Bîrsan?

Gică Hagi: Dar cine îţi pune întrebările? Ca data trecută? Te rog frumos, când vii să vorbeşti cu mine, să nu-ţi dicteze alţii.

*Reporter: Nu-mi dictează absolut nimeni.

Gică Hagi: Nu, nu, se uită pe telefon.

*Reporter: Nu-mi dictează mie absolut nimeni.

Gică Hagi: Ba da, cred că da.

*Reporter: Vă spun eu că nu.

Gică Hagi: Înseamnă că am greşit eu.

Arbitraj catastrofal la Iaşi

Hagi a fost mulţumit că Viitorul a învins la Iaşi, însă, potrivit gsp.ro, victoria formaţiei din Ovidiu a venit la capătul unui meci în care centralul Marcel Bîrsan a făcut prăpăd, primind nota 4! Concret, arbitrul n-a văzut două penalty-uri, câte unul pentru fiecare echipă.