Gică Hagi e Regele! Farul, campioana României după o revenire senzațională contra FCSB VIDEO

0

FCSB a pornit ca din pușcă în meciul de la Ovidiu. Adrian Șut a marcat după 8 minute, cu o torpilă din afara careului, pentru ca Andreea Compagno să puncteze pentru 0-2, după o pasă a fotbalistului renăscut Florinel Coman.

Fiesta s-a declanșat la Ovidiu după fluierul final al arbitrului. Captură TVț

Farul și-a arătat colții abia după 20 de minute, când Mateus a tras în plasa laterală, pentru ca după o jumătate de oră Louis Munteanu să dea pe lângă minge din doi metri la centrarea lui Mazilu. În fața unui Hagi fără reacție, tot FCSB a fost mai incisivă, Andrea Compagno trecând pe lângă 0-3, șutul italianului ștergând bara lui Aioani.

Borza și Mazilu au lucrat faza golului care a însemnat revenirea în joc a constaănțenilor. Atenție, cei doi jucători au 17 ani! Borza a centrat așa cum scrie în manualele de fotbal, Târnovanu a ieșit greșit, pe sub minge, pentru ca Mateus Santos să puncteze pentru 1-2, în poarta goală.

Gică Hagi a câștigat titlul cu o etapă înainte de finalul sezonului din Superliga. Foto Profimedia

Schimbările la pauză, ”marcă înregistrată” Gigi Becali, au îngropat FCSB. Charalambous i-a trimis în teren pe Iulian Cristea și Andrei Cordea, care au intrat în locul unor Joonas Tamm și Octavian Popescu cu evoluții decente. Jocul vicecampioanei s-a tăiat total, iar evoluția entuziasmantă din prima parte s-a transformat într-o dureroasă decepție.

De partea cealaltă, Gică Hagi a replicat cu două schimbări 10 minute mai târziu: Grameni fiind înlocuit cu Casap, iar Mazilu lăsând locul lui Sali. Mutări poate un pic ciudate, dar foarte inspirate ale antrenorului gazdelor! Băluță a înscris golul egalării după o centrare a lui Casap, în urma unui corner executat de Sali! 2-2 și Farul urca din nou pe prima poziție.

Revenirea senzațională a constănțenilor și evoluția decepționantă a roș-albaștrilor s-a concretizat cu 5 minute înainte de final, când Sîrbu i-a pasat excelent lui Louis Munteanu, care a marcat fără emoții: 3-2! A fost golul care a adus titlul din Superliga pentru Farul, în urma unui sezon pe care l-a dominat de la un cap la altul! Cu o echipă de puști, Gică Hagi s-a încoronat din nou Rege!

Farul Constanța - FCSB 3-2 (1-2)

Au marcat: Mateus 43, Băluță 59, L. Munteanu 86 / Șut 8, Compango 17

Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, Mateus Barbosa.

Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, Boli, Doukoure, Casap, N. Popescu, V. Morar, Sali, I. Cojocaru.

Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman.

Rezerve: A. Vlad - Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea.

Antrenor: Elias Charalambous