Ghionea, Bourceanu şi Axente au pus gând rău fostei lor echipe
0Gruparea din Banat are în componenţă trei fotbalişti născuţi şi crescuţi pe malul Dunării.Fundaşul central Sorin Ghionea a jucat la Oţelul de unde s-a transferat la Steaua Bucureşti, în vara anului 2002, iar mijlocaşul Alexandru Bourceanu a fost format la FCM Dunărea, de unde a trecut la formaţia-fanion a oraşului în vara lui 2008.
Şi atacantul Mircea Axente are origini gălăţene, el fiind cumpărat de Poli Timişoara când avea 17 ani şi juca la LPS Galaţi, conform gsp.
La Oţelul pregătit de Dorinel Munteanu nu activează însă niciun fotbalist care se trage din judeţul Timiş.
CE AU ÎNSEMNAT CEI 3 PENTRU GALAŢI
- Bourceanu are 31 de meciuri la Oţelul, în care a marcat o singură dată
- Sorin Ghionea (32 de ani), a jucat la Galaţi între 1998 şi 2002, timp în care a strîns 62 de partide şi 2 goluri
- Mircea Axente a prins doar 25 de partide pentru dunăreni, în care a marcat de 5 ori
























































