FOTO VIDEO România-Slovacia 1-1. Joc foarte slab făcut de tricolori înaintea “dublei” de foc cu Ungaria şi Turcia. Spectatorii i-au cerut demisia lui Victor Piţurcă

0
Torje şi Maxim s-au zbătut mult, dar au reuşit puţine lucruri notabile în amicalul cu Slovacia FOTO Răzvan Păsărică

România-Slovacia a fost ultimul meci de pregătire jucat de tricolori înaintea meciurilor decivise cu Ungaria şi Turcia din septembrie, confruntări care vor conta pentru preliminariile Cupei Mondiale. Tricolorii au încheiat la egalitate disputa de pe Arena Naţională, scor 1-1, dar n-au convins, stârnind mânia fanilor prezenţi în tribune. Mai mult decât atât, spectatorii i-au cerut la final demisia selecţionerului Victor Piţurcă.

Partida cu Slovacia a arătat că naţionala României nu este încă pregătită 100% pentru "dubla" de foc cu Ungaria şi Turcia din septembrie. Deşi au avut o primă repriză consistentă, în care au ratat mai multe ocazii de poartă şi chiar au marcat prin Stancu (44), tricolorii s-au relaxat în partea a doua şi au fost taxaţi de slovaci, care au egalat prin Sestak în minutul 55.

Ce a urmat după restabilirea egalităţii a lăsat un gust amar atât spectatorilor din tribune, cât şi celor din faţa micilor ecrane. Elevii lui Piţurcă au fost foarte apatici pe faza ofensivă, stârnind mânia fanilor naţionalei. În minutele de prelungire, nemulţumiţi de prestaţia tricolorilor, suporterii i-au cerut demisia selecţionerului. S-a încheiat 1-1 un meci în care jocul României a fost neconvingător. Partidele cu Ungaria şi Turcia din septembrie sunt vitale în acest moment în perspectiva calificării la barajul pentru Campionatul Mondial.

Rezumatul video al partidei România-Slovacia.

Min. 90+4 Meciul se încheie: România-Slovacia 1-1.

Min. 90+3 Tătăruşanu respinge greu o minge trimsă plasat din lovitură liberă de slovaci.

Min. 90+1 Spectatorii îi strigă "Demisia!" selecţionerului Victor Piţurcă.

Min. 90 Joc apatic al României, care pare că este mulţumită cu rezultatul de egalitate înregistrat pe tabelă.

Min. 76 Iese Tănase, intră Marica.

Min. 75 Pintilii reia cu exteriorul, mingea se duce pe lângă vinclul porţii slovacilor.

Crainicul Arenei Naţionale a anunţat că 6738 de spectatori asistă la partida România-Slovacia.

Min. 70 Piţurcă mai face o schimbare: intră Nica, iese Măţel.

Min. 68 Grozav avansează cu mingea la picior, dar şutează slab, pe lângă poarta lui Mucha.

Min. 63 Măţel îl găseşte cu o pasă pe Pintilii între fundaşii adverşi, dar mijlocaşul trage slab şi portarul advers reţine.

Min. 60 Goian reia cu capul peste poarta lui Mucha. La gazde a intrat Nicoliţă, a ieşit Torje.

Min. 55 GOL Slovacia: Sestak, scăpat din marcajul lui Latovlevici, restabileşte egalitatea graţei unei lovituri de cap bine plasate.

Min. 46 A început repriza secundă. La pauză Piţurcă a făcut trei schimbări: au intrat Goian, Grozav şi Pintilii, au ieşit Găman, Maxim şi Lazăr.

Min. 45+2 Final de primă repriză.

Min. 44 GOOOOOL România: Bogdan Stancu înscrie cu capul, după o centrare ca la carte trimisă de Gabriel Torje.

Min. 38 România are un atac bine închegat, dar fundaşii oaspeţi resping toate baloanele aruncate în careu de tricolori.

Min. 36 Maxim are o incursiune spre poarta slovacilor, driblează doi adversari, dar trage mult peste.

Min. 35 Torje trage din lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, Mucha reţine fără probleme.

Min. 28 Sestak trage spre poarta noastră, Tătăruşanu respinge peste transversală.

Min. 25 Bogdan Stancu trimite cu capul periculos, dar portarul oaspeţilor respinge.

Min. 22 Lazăr driblează doi adversari, îi pasează lui Torje, care înscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside.

Min. 15 Ambele echipe joacă fără orizont, meciul a devenit încâlcit.

Min. 6 Bogdan Stancu trage de la 25 de metri, dar mingea trece pe lângă poarta slovacă.

Min. 3 Mare ocazie pentru Slovacia: Latovlevici îl pierde pe drum pe Sestak, acesta trage la colţul lung, dar mingea loveşte bara şi tricolorii răsuflă uşuraţi.

Min. 1 A început meciul. România a avut lovitura de start.

România - Tătăruşanu - Măţel, Găman, Chiricheş (cpt.), Latovlevici, Lazăr, Hoban - Torje, Maxim, Tănase - Bogdan Stancu.

Rezerve: Lobonţ, Pintilii, Grozav, Marica, Neagu, Goian, Nicoliţă, Alexe, Grigore, Nica, Lung jr. Antrenor: Victor Piţurcă.

Slovacia: Mucha - Pekarik, Durica, Cisovsky, Breznanik - Kona, Kucka - Sestak, Hamsik, Weiss - Jakubko.

Rezerve: Kuciak, Jozef Piacek, David Depetris, Adam Nemec, Kornel Salata, Robert Mak, Samuel Stefanik, Viktor Pecovski, Matus Kozacik.

Partida cu Slovacia este una specială pentru Victor Piţurcă, deoarece selecţionerul devine antrenorul cu cele mai multe prezenţe pe banca naţionalei (84 de partide). Piţurcă este urmat de Anghel Iordănescu, "Generalul" având doar 83 de meciuri la cârma primei reprezentative.