Fotbal: Serbia s-a calificat la EURO 2024

0

Reprezentativa Serbiei s-a calificat la campionatul EURO 2024, după ce a obținut o remiză cu Bulgaria, scor 2 – 2, pe teren propriu, în cadrul ultimului săui meci din preliminarii.

Siglă EURO2024 FOTO: Shutterstock (Arhivă)

Sârbii au obținut calificarea la campionatul european

Sârbii, care ar fi putut rata calificarea doar în cazul unei înfrângeri, a fost condusă de bulgari cu 2 -1, prin golurile înscrise de Gheorghi Rusev (59) și Kiril Despodov (69), după ce scorul a fost deschis de fundașul Milos Veljkovic (17). Calificarea sârbilor a fost asigurată prin golul marcat de Srdjan Babic (82).

Spania a reușit să câștige Grupa A, după ce a înfrânt cu 3 -1 echipa Georgiei, pe care a dominat-o cu 7 – 0 la Tbilisi. Scoția a făcut egal cu Norvegia, 3 – 3, într-un meci fără miză.

Belgia victorie zdrobitoare în meciul cu Azerbaidjanul

Belgia ocupă primul loc în Grupa F, după 5-0 cu Azerbaidjanul, meci în care Romelu Lukaku, cel mai bun marcator din istoria naționalei Belgiei, a marcat patru goluri într-o singură repriză (17, 26, 30, 37). Leandro Trossard a închis tabela (90).

Lukaku a marcat toate golurile într-un interval de 20 de minute, '17-'37, apoi a fost schimbat la pauză.

Suedia a câștigat meciul cu Estonia cu 2 – 0, la baltici a fost integralist rapidistul Mattias Kait.

Portugalia a înregistrat doar victorii întreaga campanie

Portugalia a terminat o campanie impecabilă cu o victorie cu 2 – 0 cu Islanda, prin golurile marcate de Bruno Fernandes (37) şi Ricardo Horta (66). Portugalia a câştigat toate cele zece meciuri, având un golaveraj de 36-2.

Luxemburgul a reușit să se claseze pe locul al treilea în Grupa J, cu cinci victorii, ultima cu 1 – 0 în fața Liechtensteinului, obținută în inferioritate.

S-au calificat până în prezent la EURO 2024, care va avea loc în Germania (echipă calificată din oficiu), următoarele reprezentative: Spania, Scoţia, Franţa, Olanda, Anglia, Austria, Belgia, Turcia, Ungaria, Serbia, Portugalia, Slovacia, Albania, Danemarca, Elveţia şi România.

Rezultatele de duminică, potrivit Agerpres.

Grupa A

Scoţia - Norvegia 3-3

Au marcat: John McGinn 13 - penalty, Leo Ostigard (autogol) 33, Stuart Armstrong 59, respectiv Aron Donnum 3, Jorgen Strand Larsen 20, Mohamed Elyounoussi 86.

Spania - Georgia 3-1

Au marcat: Robin Le Normand 4, Ferran Torres 55, Luka Locioşvili 72, respectiv Hvicea Kvaratselia 10.

Belgia - Azerbaidjan 5-0

Au marcat: Romelu Lukaku 17, 26, 30, 37, Leandro Trossard 90.

Cartonaş roşu: Eddy Israfilov (Azerbaidjan) 24.

Suedia - Estonia 2-0

Au marcat: Viktor Claesson 22, Emil Forsberg 55.

Ungaria - Muntenegru 3-1

Au marcat: Dominik Szoboszlai 66, 68, Adam Nagy 90+3, respectiv Slobodan Rubezic 36.

Serbia - Bulgaria 2-2

Au marcat: Milos Veljkovic 17, Srdjan Babic 82, respectiv Gheorghi Rusev 59, Kiril Despodov 69.

Bosnia-Herţegovina - Slovacia 1-2

Au marcat: Patrik Hrosovsky (autogol) 49, respectiv Robert Bozenik 52, Lubomir Satka 71.

Cartonaş roşu: Renato Gojkovic (Bosnia-Herţegovina) 63.

Liechtenstein - Luxemburg 0-1

A marcat: Gerson Rodrigues 69.

Cartonaş roşu: Danel Sinani (Luxemburg) 5.

Portugalia - Islanda 2-0

Au marcat: Bruno Fernandes 37, Ricardo Horta 66.

1 Portugalia 10 10 0 0 36-2 30

2 Slovacia 10 7 1 2 17-8 22

3 Luxemburg 10 5 2 3 13-19 17

4 Islanda 10 3 1 6 17-16 10

5 Bosnia-Herţegovina 10 3 0 7 9-20 9

6 Liechtenstein 10 0 0 10 1-28 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.