Scor de maidan în Liga Campionilor: Liverpool a umilit-o pe Rangers

0

Liverpool a surclasat-o pe Rangers cu scorul de 7-1, miercuri seara, chiar pe stadionul Ibrox din Glasgow, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la fotbal.

Salah de la Liverpool a marcat cel mai rapid hat-trick din Liga Campionilor. Foto: EPA-EFE

''Cormoranii'' şi-au asigurat astfel calificarea în optimile de finală, după cel mai bun joc al lor din acest debut de sezon. Vicecampioana Scoţiei a deschis scorul, Liverpool a restabilit egalitatea şi a avut o repriză secundă incredibilă, cu şase goluri marcate.

Egipteanul Mohamed Salah, introdus de Jurgen Klopp pe teren în minutul 68, a reuşit cel mai rapid hat-trick din Champions League, în ceva mai mult de cinci minute (76, 80, 81).

FC Barcelona a remizat pe Camp Nou cu Inter Milano, 3-3, însă eşecul de săptămâna trecută (0-1 la Milano) face ca şansele sale de a merge mai departe să fie reduse. Ousmane Dembele a deschis scorul pentru catalani (40), dar nerazzurri au întors rezultatul prin reuşitele lui Nicolo Barella (50) şi Lautaro Martinez (63). Robert Lewandowski (82) a restabilit egalitatea, dar Robin Gosens a marcat din nou pentru Inter (89). Tot Lewandowski a fost cel care a salvat-o pe Barcelona de la înfrângere (90+2).

Bayern Munchen a dispus cu 4-2 de Viktoria Plzen, dar cele două echipe şi-au împărţit reprizele. Bavarezii au dominat-o pe prima, câştigată cu 4-0, iar campioana Cehiei s-a impus în a doua (2-0).

Xavi Alonso a avut parte de un debut nefericit la Bayer Leverkusen în Liga Campionilor, ''aspirinele'' fiind învinse acasă de FC Porto la scor de forfait, 3-0, într-un meci arbitrat de românul Istvan Kovacs. Wenderson Galeno (6) a deschis rapid scorul pentru ''dragoni'', dar Bayer a irosit şansa de a egala, Kerem Demirbay ratând un penalty (16). Porto a tranşat disputa după pauză, prin ''dubla'' iranianului Taremi din două penalty-uri.

Numărul echipelor calificate deja în optimile de finală a ajuns la cinci: Real Madrid, Manchester City, FC Bruges, Napoli şi Liverpool.

Rezultatele de miercuri:

Grupa A

SC Napoli - Ajax Amsterdam 4-2. Au marcat: Hirving Lozano 4, Giacomo Raspadori 16, Hvicea Kvaratshelia 62 - penalty, Victor Osimhen 90, respectiv Davy Klaassen 49, Steven Bergwijn 83 - penalty.

Glasgow Rangers - Liverpool FC 1-7. Au marcat: Scott Arfield 17, respectiv Roberto Firmino 24, 55, Darwin Nunez 66, Mohamed Salah 76, 80, 81, Harvey Elliott 87.

Clasamentul: loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Napoli 4 4 0 0 17-4 12

2 Liverpool 4 3 0 1 12-6 9

3 Ajax Amsterdam 4 1 0 3 7-15 3

4 Rangers 4 0 0 4 1-16 0

Grupa B

Atletico Madrid - FC Bruges 0-0. Cartonaş roşu: Kamal Sowah (FC Bruges) 82.

Bayer Leverkusen - FC Porto 0-3. Au marcat: Wenderson Galeno 6, Mehdi Taremi 53 - penalty, 64 - penalty. Kerem Demirbay (Bayer) a ratat un penalty în min. 16 (a apărat Diogo Costa).

1 FC Bruges 4 3 1 0 7-0 10

2 FC Porto 4 2 0 2 6-6 6

3 Atletico Madrid 4 1 1 2 2-5 4

4 Bayer Leverkusen 4 1 0 3 2-6 3

Grupa C

FC Barcelona - Inter Milano 3-3. Au marcat: Ousmane Dembele 40, Robert Lewandowski 82, 90+2, respectiv Nicolo Barella 50, Lautaro Martinez 63, Robin Gosens 89.

Viktoria Plzen - Bayern Munchen 2-4. Au marcat: Adam Vlkanova 62, Jan Kliment 75, respectiv Sadio Mane 10, Thomas Muller 14, Leon Goretzka 25, 35.

1 Bayern Munchen 4 4 0 0 13-2 12

2 Inter Milano 4 2 1 1 6-5 7

3 FC Barcelona 4 1 1 2 8-7 4

4 Viktoria Plzen 4 0 0 4 3-16 0

Grupa D

Sporting Lisabona - Olympique Marseille 0-2. Au marcat: Matteo Guendouzi 20 - penalty, Alexis Sanchez 30. Cartonaşe roşii: Ricardo Esgaio (Sporting) 19, Pedro Goncalves (Sporting) 60.

Tottenham Hotspur - Eintracht Frankfurt 3-2. Au marcat: Heung-min Son 20, 36, Harry Kane 28 - penalty, respectiv Daichi Kamada 14, 87.Harry Kane a ratat un penalty în min. 90+2. Cartonaş roşu: Tuta (Eintracht) 60.

1 Tottenham 4 2 1 1 5-4 7

2 Olympique Marseille 4 2 0 2 6-4 6

3 Sporting Lisabona 4 2 0 2 6-6 6

4 Eintracht 4 1 1 2 3-6 4

Rezultatele de marţi:

Grupa E

AC Milan - Chelsea Londra 0-2. Au marcat: Jorginho 21 - penalty, Pierre-Emerick Aubameyang 34. Cartonaş roşu: Fikayo Tomori (Milan) 18.

Dinamo Zagreb - RB Salzburg 1-1. Au marcat: Robert Ljubicic 42, respectiv Nicolas Seiwald 12.

1 Chelsea 4 2 1 1 6-2 7

2 RB Salzburg 4 1 3 0 4-4 6

3 Dinamo Zagreb 4 1 1 2 3-5 4

4 AC Milan 4 1 1 2 4-7 4

Grupa F

Celtic Glasgow - RB Leipzig 0-2. Au marcat: Timo Werner 75, Emil Forsberg 84.

Şahtior Doneţk - Real Madrid 1-1, la Varşovia. Au marcat: Oleksandr Zubkov 46, respectiv Antonio Rudiger 90+6.

1 Real Madrid 4 3 1 0 8-2 10

2 RB Leipzig 4 2 0 2 6-7 6

3 Şahtior Doneţk 4 1 2 1 7-5 5

4 Celtic 4 0 1 3 2-9 1

Grupa G

FC Copenhaga - Manchester City 0-0. Riyad Mahrez (City) a ratat un penalty în min. 25 (a apărat Kamil Grabara). Cartonaş roşu: Sergio Gomez (City) 30.

Borussia Dortmund - Sevilla FC 1-1. Au marcat: Jude Bellingham 35, respectiv Tanguy Nianzou 18.

1 Manchester City 4 3 1 0 11-1 10

2 Borussia Dortmund 4 2 1 1 9-4 7

3 FC Copenhaga 4 0 2 2 0-8 2

4 Sevilla FC 4 0 2 2 2-9 2

Grupa H

Maccabi Haifa - Juventus Torino 2-0. A marcat: Omer Atzili (7, 42).

Paris Saint-Germain - Benfica Lisabona 1-1. Au marcat: Kylian Mbappe 40 - penalty, respectiv Joao Mario 62 - penalty.

1 PSG 4 2 2 0 7-4 8

2 Benfica 4 2 2 0 6-3 8

3 Juventus 4 1 0 3 5-7 3

4 Maccabi Haifa 4 1 0 3 4-8 3

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte