FOTBAL: Florin Costea ar vrea sa aiba altruismul lui Craioveanu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Golgheterul Ligii I, Florin Costea, a declarat duminică, agenţiei NewsIn, că nu se aştepta să devină unul dintre cei mai buni marcatori ai campionatului, iar pentru sezonul viitor îşi propune să-şi ajute şi mai mult coechipierii de la Universitatea Craiova.

"După ce am devenit golgheter, m-a sunat Gigă Craioveanu şi m-a felicitat pentru evoluţiile mele din acest campionat. Vreau să-i mulţumesc pentru încurajări şi pentru cuvintele frumoase pe care le spune despre mine. Când eram puşti, mă uitam la meciurile Craiovei şi îmi plăcea foarte mult Craioveanu, îmi plăcea cum şuta, cum transforma loviturile libere, cum dribla, dar cel mai mult admiram că era foarte altruist. Trebuie să fiu şi eu mai altruist, sunt conştient de asta, dar când eşti pe teren, trăieşti şi simţi altfel fazele de joc", a spus Florin Costea.

Atacantul grupării din Bănie a opinat că la începutul sezonului nu se aştepta să câştige titlul de cel mai bun marcator al Ligii I: "Nu credeam că mai pot deveni golgheter, mai ales că în tur marcasem doar patru goluri. În retur am marcat de 13 ori şi încet, încet, de la o etapă la alta, a apărut această posibilitate de deveni cel mai bun marcator al Ligii I. Aş vrea să-l felicit şi pe Gigel Bucur, cel cu care împart titlul de golgheter".

"Sunt bucuros că am devenit golgheter, dar simt o mare durere în suflet că am ratat calificarea în Liga Europa în ultima etapă. Este o durere foarte mare pe care o resimţim cu toţii, mai ales că am fost în primele şase echipe o mare parte din campionat. Am pierdut calificarea în Liga Europa în ultimul meci şi în faţa 35.000 de spectatori, iar asta ne afectează şi mai mult, dar acum trebuie să o luăm de la capăt. Simţeam că puteam face o figură frumoasă în Liga Europa, ar fi fost o performanţă pentru toţi cei de la echipă", a fost unul din regretele golgheterului Ligii I.

Costea s-a arătat încântat de declaraţia lui Adrian Mutu, care a afirmat că golgheterul Craiovei îl poate înlocui cu succes la echipa naţională în momentul în care acesta se va retrage: "Îi mulţumesc lui Adrian Mutu pentru încrederea pe care mi-o arată, sper să nu-l dezamăgesc. Sper ca pe viitor să reuşesc mai multe pentru echipa naţională, să sparg gheaţa şi să marchez primul meu gol. Dacă anul acesta mi-a lipsit ceva, pe lângă ratarea calificării în Liga Europa, mi-a lipsit un gol la naţională, dar dacă voi mai fi convocat sunt sigur că va veni şi acesta până la urmă".

În ceea ce priveşte viitorul carierei sale, atacantul alb-albaştrilor a precizat: "Sunt în vacanţă acum, voi vedea ce va fi la finalul acesteia. Am auzit că au venit nişte oferte de transfer la club, dar nu din România. În proporţie de sută la sută nu voi juca la Steaua sau Dinamo, sau alt club din ţară. Craiova este cea mai iubită echipă din România, ce rost ar avea să joc la altă echipă?".

Întrebat dacă crede că îşi va putea apăra titlul de golgheter al Ligii I şi în sezonul 2009-2010, având în vedere posibilitatea unui transfer în străinătate, Florin Costea a răspuns: "Nu ştiu ce să zic, dar sper ca la anul să fiu printre primii 3-4 marcatori ai ţării. Mai mult, mi-aş dori o performanţă cu Universitatea Craiova".

În încheiere, golgheterul grupării din Bănie a dezminţit informaţiile apărute în presă, care indicau un conflict între acesta şi colegii săi de echipă: "Aceste zvonuri au apărut în finalul campionatului, în ultimele 2-3 etape. Probabil că anumiţi oameni, interesaţi să ne destabilizeze, au dat naştere acestor informaţii. Din moment ce nu ne-am calificat în Liga Europa se pare că au şi reuşit să facă asta. Nu e adevărat că au apărut conflicte între mine şi restul echipei, la fel cum nu e adevărat că m-aş fi certat cu Nicolo Napoli".

Florin Costea a devenit primul jucător de la Universitatea Craiova, după Gheorghe Craioveanu în ediţia 1994-1995, care a terminat pe primul loc în topul marcatorilor din primul eşalon, în timp ce Gigel Bucur este al doilea jucător al unei echipe din Timişoara care a devenit golgheter, după Ion Ciosescu, de la vechea Politehnica Timişoara, în sezonul 1957-1958.

De asemenea, este pentru prima oară în ultimii şapte ani în care titlul de golgheter a fost cucerit de un jucător al unei echipe din provincie, după Cătălin Cursaru, care a înscris tot 17 goluri, în sezonul 2001-2002, atunci când evolua la FCM Bacău.

În vârstă de 24 de ani, Florin Costea a debutat în Liga I pe 15 septembrie 2006, în partida Universitatea Craiova-Politehnica Iaşi, scor 3-3, atunci când a şi înscris. În ediţia trecută de campionat, fotbalistul originar din Vâlcea a marcat de 15 ori, ocupând locul 5 în clasamentul golgheterilor.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite