FINAL FCM Târgu-Mureş - FC Braşov 0-1 / A marcat Vali Badea

0

Sărbătoarea celor de la FCM Târgu-Mureş, care au revenit în prima ligă după o pauză de 18 ani, a fost stricată de FC Braşov, formaţia lui Daniel Isăilă învingându-i pe mureşeni, în deplasare, cu 1-0. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Vali Badea, în minutul 68.

REZULTAT FINAL FCM TÂRGU-MUREŞ - FC BRAŞOV 0-1 !!! Deşi au avut parte de multe convulsii în pauza de iarnă şi au renunţat la foarte mulţi jucători, "stegarii" au învins în prima partidă a sezonului, în deplasare, pe FCM Târgu-Mureş, scor 1-0. În urma acestui rezultat, FC Braşov a devenit cea de-a cincea echipă cu maximum de puncte după prima etapă !

De la margine s-au arătat 3 minute de prelungire!

Asediul gazdelor continuă, dar braşovenii reuşesc să blocheze atacurile mureşenilor.

min. 82 - schimbare la gazde: a ieşit Topic, a intrat Biţiş

min. 79 - ocazie mare FCM Târgu-Mureş: Bălău a şutat, din zece metri, în bara laterală, mingea a revenit la el, iar cel de-al doilea şut a trecut puţin pe lângă poarta lui Mincă!

min. 77 - schimbare la FC Braşov: a intrat Rusu, a ieşit Hadnagy

min. 76 - Majernik a fost eliminat după un fault asupra lui Dan Roman !!!

min. 74 - schimbare la FCM Târgu-Mureş: a intrat Edu, a ieşit Stere

min. 68 - GOOOOOOL FC BRAŞOV !!!!! Alexandru Chipciu a centrat de pe partea dreaptă, iar Vali Badea a reluat cu capul, din plonjon, de la opt metri, în plasa porţii lui Dănălache !!! FCM Târgu-Mureş - FC Braşov 0-1 !!!

min. 65 - Florin Stângă a primit cartonaşul galben

min. 64 - la FC Braşov intră Vali Badea, în locul lui Dedu

Lovitura liberă rezultată, de la circa 20 de metri, a fost trimisă pe lângă poartă de Robert Ilyes.

min. 59 - Cristescu a fost faultat la marginea careului de 16 metri de Bălău, care a primit cartonaşul galben

min. 57 - Sfârlea a centrat de pe dreapta, dar reluarea cu capul, a lui Dan Roman, a trecut pe lângă poarta lui Mincă

min. 54 - schimbare la FCM Târgu-Mureş: a ieşit Onicaş, a intrat Fl. Stângă

min. 52 - Chipciu a fost avertizat de Istvan Kovacs

min. 47 - şutul lui Williams, de la 16 metri, a trecut mult pe lângă poarta lui Dănălache

min. 47 - Stere a văzut cartonaşul galben pentru simulare

min. 46 - schimbare la FC Braşov: a ieşit  Vali Bădoi, a intrat Alexandru Chipciu

A început repriza secundă.

FINALUL PRIMEI REPRIZE! FCM TÂRGU-MUREŞ - FC BRAŞOV 0-0!

min. 41 - Dan Roman a reluat din trei metri, nemarcat, cu capul, dar mingea a fost scoasă cu un reflex de mare portar de Mincă!

min. 36 - din cornerul rezultat, Bălău a fost aproape să-şi înscrie un autogol antologic, dar Dănălache a fost pe fază şi a reţinut

min. 35 - şut puternic din lovitură liberă, de la 30 de metri, al lui Cristi Ionescu, dar Dănălache a respins în corner

min. 33 - Ionuţ Voicu a primit cartonaşul galben

min. 29 - Hadnagy a fost avertizat de centralul întâlnirii

min. 27 - Vancea a primit galben, după o intrare dură asupra lui Majernik

min. 24 - prima ocazie a braşovenilor: Vali Bădoi a centrat de pe dreapta, iar lovitura de cap a lui Cristescu a fost reţinută de Dănălache

min. 22 - Onicaş a văzut cartonaşul galben

Deşi a primit omologarea pentru Liga I, lucrările de amenajare la stadionul Trans-Sil sunt în plină desfăşurare, muncitorii lucrând până cu cinci minute înaintea startului partidei.

min. 17 - ocazie mare FCM Târgu-Mureş: Majernik a fost depăşit mult prea uşor de Vancea, dar atacantul gazdelor a trimis de puţin pe lângă stâlpul porţii lui Mincă!

La revenirea în Liga I după 18 ani, mureşenii sunt susţinuţi din tribune de circa 6.000 de fani.