FC Hermannstadt, calificare scăpată printre degete: FCSB a reuşit, în ultima clipă, să ajungă în semifinalele din Cupă

0
FCSB, semifinalistă în Cupa României

FC Hermannstadt a fost la un pas de calificare, în meciul disputat joi şi câştigat, în cele din urmă, de FCSB, cu scorul de 2-1.

FC Hermannstadt a condus în cea mai mare parte a meciului, graţie lui Gabriel Debeljuh, care a făcut diferenţa în ultima partidă din sferturile de finală ale Cupei României, marcând primul gol (75').

Totuşi, finalul de meci a fost sub semnul FCSB, care în aproximativ cinci minute „a răsturnat” situaţia de pe tabelă: a egalat prin autogolul lui Srdjan Luchin (84'), în vreme ce golul lui Florinel Coman a fost decisiv pentru calificare (90').

Astfel, FCSB completează tabloul semifinalelor din Cupa României, alăturându-se lui Dinamo, Sepsi Sfântu Gheorghe şi Poli Iaşi, fiind singura echipă din play-off-ul Ligii I ajunsă în această fază a competiţiei.

Cupa României, sferturi

Marţi

• Clinceni - Dinamo: 0-1 (Sorescu 85')

Miercuri

• Petrolul - Sepsi: 0-1 (Dumiter 35')
  • Poli Iaşi - CSU Craiova: 3-2 (Nicandro Breeveld 13', 90+2', Ovidiu Horsia 42'/ Dan Nistor 55' pen., 90')

Joi

• Hermannstadt - FCSB: 1-2 (Gabriel Debeljuh 75'/Srdjan Luchin 84' aut., Florinel Coman 90')