Emma Răducanu, descrisă de ultima jucătoare pe care a spulberat-o: Grecoaica Sakkari, „hipnotizată“

0
Maria Sakkari

Nici măcar Maria Sakkari, o sportivă în plină ascensiune la rândul ei, cu victorii în faţa unor nume mari precum Pliskova, Andreescu şi Kvitova, n-a reuşit să ia un set în duelul cu britanica de 18 ani.

Maria Sakkari (26 de ani, 18 WTA) a venit pe Arthur Ashe pentru semifinala cu Emma Răducanu (Marea Britanie, 150 WTA) convinsă că acesta va fi meciul care o va propulsa în prima ei finală de Grand Slam din carieră.

După o oră şi 25 de minute însă, Sakkari părăsea terenul cu capul plecat, fiind învinsă, la fel ca precedentele opt adversare ale Emmei Răducanu, în minimum de seturi: 1-6, 4-6.

Devastată de acest eşec, Maria şi-a găsit, ulterior, cu greu cuvintele, făcând o descriere a jocului pe care îl practică Răducanu la US Open şi cu care a defilat în drumul ei spre finală.

Ce a spus Maria Sakkari?

*Emma joacă fără frică, îşi face punctele, face totul cum trebuie. N-are nimic de pierdut şi se bucură de fiecare clipă petrecută pe teren. Dar noi (n.r. ea şi Bencic, ultimele două adversare ale lui Răducanu) am fost absente de pe teren în confruntările cu ea. Am văzut-o pe Belinda ieri. Cred că şi ea e de acord cu mine când spun că n-am avut cele mai bune performanţe contra Emmei.

Emma Răducanu, la US Open 2021

*Turul I (calificări): 6-1, 6-2 cu Schoofs (285 WTA)

*Turul II (calificări): 6-3, 7-5 cu Bolkvadze (167 WTA)

*Turul III (calificări): 6-1, 6-4 cu Sherif (96 WTA)

*Turul I: 6-2, 6-3 cu Voegele (128 WTA)

*Turul II: 6-2, 6-4 cu Zhang (49 WTA)

*Turul III: 6-0, 6-1 cu Sorribes Tormo (41 WTA)

*Optimi: 6-2, 6-1 cu Rogers (43 WTA)

*Sferturi: 6-3, 6-4 cu Bencic (12 WTA)

*Semifinale: 6-1, 6-4 cu Sakkari (18 WTA)