Elveţia - Albania 1-0, în cel de-al doilea meci din Grupa A. Lorik Cana este primul jucător eliminat la Euro 2016. "Vulturii", periculoşi şi în zece oameni

0
Golul marcat de Elveţia

Elveţia şi Albania fac parte din Grupa A a Campionatului European din 2016, unde mai joacă şi România şi Franţa, care s-au întâlnit, vineri, francezii câştigând cu scorul de 2-1.

Elveţia a marcat prin Schar în minutul 5, după un corner la care portarul Berisha, de la Lazio, a ieşit eronat.

Elveţia: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, Dzemaili (Frei '76), G. Xhaka - Shaqiri (Fernandes '88), Seferovic, Mehmedi (Embolo '62). Selecţioner: Vladimir Petkovic

Albania: Berisha - Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli - Kukeli, T. Xhaka (Kace '62), Roshi (Cikalleshi '74), Abrashi, Lenjani - Sadiku (Gashi '82). Selecţioner: Gianni De Biasi

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Carlos Velasco Carballo. Albania şi Elveţia joacă în Grupa A, alături de România şi Franţa. Francezii au învins România, scor 2-1, vineri, iar în următorul meci vor juca în compania Albaniei, la 15 iunie de la ora 22.00. Românii vor întâlni elveţienii tot la 15 iunie, de la ora 19.00.

Căpitanul Albaniei, Lorik Cana, a primit cartonaşul roşu în minutul 37 al meciului cu Elveţia, el devenind primul jucător eliminat la actuala ediţie a Campionatului European din Franţa. Cana a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe după ce a primit un cartonaş galben în minutul 23 şi apoi al doilea galben, în minutul 37. Lorik Cana, în vârstă de 33 de ani, a evoluat de-a lungul timpului la Paris Saint-Germain, Marseille, Sunderland, Galatasaray Istanbul şi Lazio Roma, iar din 2015 a semnat cu FC Nantes Atlantique.

Chiar şi în zece jucători mai bine de o repriză, albanezii au luptat mult pentru egalare şi au avut două ocazii foarte mari, plus o fază la care putea acorda penalty.