Dinamo, victorie la limită după 15 etape. „Câinii roşii” au bătut Chindia, scor 1-0

0

Echipa Dinamo Bucureşti a obţinut a treia victorie în Liga 1 Casa Pariurilor şi prima după 15 etape, luni, când a reuşit să învingă Chindia Târgovişte, scor 1-0.

Dinamo a învins-o cu greu pe Chindia Târgovişte, scor 1-0. Singurul gol al partidei din runda cu numărul 19 a fost marcat de Cătălin Carp în minutul 63.

Meciul ar fi putut să se încheie egal, în condiţiile în care, în urma unui fault al portarului dinamovist Iliev la Matiş, arbitrul Ovidiu Haţegan a dictat penalty. Daniel Popa a trimis însă, în minutul 83, balonul în transversala porţii apărate de Iliev, astfel că Dinamo şi-a păstrat avantajul fragil până la fluierul final în bară o lovitură de la 11 metri.

În urma acestei victorii, echipa din „Ştefan cel Mare”, antrenată de Mircea Rednic face 12 puncte şi urcă pe locul 15 în clasamentul Ligii 1, la două în faţa celor de la Academica Clinceni.

Primele şase locuri sunt ocupate de CFR Cluj - 51 de puncte, un meci mai puţin, FCSB - 43 de puncte, FC Voluntari - 33 de puncte, Rapid - 31 de puncte, CS Universitatea Craiova şi FC Botoşani, câte 30 de puncte.

Echipele care au evoluat:

Dinamo: Iliev - Gluhakovic, Pinto, Grigore (Popa '46), Kainourgios - Răuţă - Carp, Borduşanu (Amzar '77) - Sorescu (Ehmann '85), Ivanovski, Vestenicky (Itu '46x). Antrenor: Mircea Rednic

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Iacob, Roumpoulakou (Corbu '46)- Neguţ, Dulca, Popadiuc (Stoian '76), Jipa (Matiş '76)- Popa, Florea. Antrenor: Emil Săndoi

Cartonaşe galbene: Răuţă '71, Iliev '83 / Celea '54, Dulca '89

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de Mircea Grigoriu şi Florin Neacşu. Rezervă a fost Andrei Antonue, iar observator Eduard Dumitrescu.